Торпедоносецът „Дръзки“ е свидетелство за първия боен успех на българския военен флот

Торпедоносецът „Дръзки“ е свидетелство за първия боен успех на българския военен флот. След организирането на български военен флот на Черно Море (1897 г.) започва доставянето на бойни кораби. От 1904 до 1908 г. във Франция са построени 6 еднотипни торпедоносеца: ‘Дръзки’, „Смели’, „Храбри“, „Шумни“, „Летящи“ и „Строги“.

При започването на Балканската война (1912-1913) торпедоносците охраняват района на Варненския залив. На 7 Ноември във флотата постъпват сведения за движението на турски транспортни кораби. Същата вечер кап. II ранг Димитър Добрев повежда отряд от 4 торпедоносеца в боен пoход. На 32 мили от Варна, забелязват силует на голям кораб – ‘Хамидие’. Крайцерът е атакуван несполучливо от ‘Летящи’, ‘Строги’ и ‘Смели’. Последен от дистанция 100м. атакува ‘Дръзки’. Взривът показва, че България има ефективен военен флот. ‘Хамидие’ е изваден от строя и не участва в бойни действия до края на войната. При престрелка парче от снаряд пробива втората димова тръба на ‘Дръзки’. Тази пробойна се пази като свидетелство за първия боен успех на българския военен флот.

По време на Първата световна война торпедоносците изпълняват разузнавателни и охранителни задачи, поставят минни заграждения, превозват десантите части в Добруджа през есента на 1916 г. През Втората световна война извършват конвоиране и охрана на минните заграждения.

Торпедоносецът „Дръзки“ е открит като кораб-музей на 21 ноември 1957 г.

loading...

Източник: varnaeye.com



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!