Честит рожден ден на проф. Златина Делирадева!
Златина Делирадева е български хоров диригент и музикален педагог, професор по хорово дирижиране в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.
Златина Стефанова Делирадева е родена на 24 септември 1942 г. в Чирпан в семейството на зъболекаря Стефан Хаджипетров и преводачката Янка Хаджипетрова.
Завършва хорово дирижиране в Българска държавна консерватория в класа на основателя на българската хорова школа проф. Георги Димитров и изтъкнатия диригент проф. Самуил Видас. Главен диригент на хор „Детска китка“ от 1972 г.
Под нейно ръководство хор „Детска китка“ се утвърждава като един от водещите български хорови състави и печели престижни награди от хорови конкурси и фестивали в цяла Европа: Целе – Словения (1981 г.), Дебрецен – Унгария (1984 г.), Арнем – Холандия (1987 г.), Варна – България (1989 г.), Кантонигрос – Испания (1995 г.), Хале – Германия (1998 г.), Маасмехелен – Белгия (1999 г.). В артистичната биография на хора са записани 37 задгранични турнета и над седемстотин концерта. През декември 2006 г. хор „Детска китка“ печели Голямата награда на Международния фестивал за адвентна и коледна музика в Прага.
Златина Делирадева е професор по хорово дирижиране в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив. От 1999 г. до 2008 г. е заместник-ректор по художествено-творческата дейност на Академията.
Проф. Златина Делирадева е носител на наградата „Най-добър диригент“ от международния хоров конкурс в Целе (Словения), на „Златна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци, на наградата „Пловдив“, на орден „Кирил и Методий“, на академичната награда „Медения чан“ и на наградата на Съюза на българските музикални и танцови дейци, Министерството на културата и радио ФМ Класик „Кристална лира“ (2007). Почетен гражданин на Чирпан и носител на Почетния знак на Пловдив (2007 г.).
Източник: bg.wikipedia.org
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.