Месамбрия е основана от преселници от дорийските градове Византион и Халкедон през V в.пр.Хр.
В продължение на близо 2500 години градът бил важен търговски и занаятчийски център в Западното Черноморие.
Според някои езиковеди Месамбрия на езика на траките означава „градът на Мелса“, а Понтика идва от Понтос Евскинос – гръцкото име на Черно море, т.е. градът на Мелса на Черно море. През Средновековието градът е преименуван на Месемврия и носи това име до 1934 г. Останките на Месамбрия се намират на живописен полуостров в Бургаския залив, в съвременния град Несебър.
Руините на крепостните стени, жилища, езически храмове, раннохристиянски църкви и днес се извисяват над красивите двуетажни къщи с еркери, надвиснали над калдъръмените улички в Стария град.
Проучването на Месамбрия продължава повече от век, тъй като археологическите разкопки в града непрекъснато предоставят нови сведения за неговата история. Значителна част от останките на строените и преустройвани векове наред крепостни стени на Месамбрия остават скрити под водата.
С времето нивото на морето се е повишавало, в резултат на което полуостровът е загубил голяма част от територията си. Днес най-добре може да се види главната порта с две големи кули – вляво от съвременния вход на Стария град.
През елинистичната и римската епоха в града имало храмове на Зевс, Аполон, Аскелпий, Хеката, Изида и Серапис, Дионис и други божества. По-късно на тяхно място били построени многобройни църкви.
Сред тях е Старата митрополия, изградена през втората половина на V в. и функционирала чак до Късното средновековие. тя е една от най-добре запазените църковни сгради от това време в българските земи.
Любопитно: През 812 г. кан Крум превзел Месемврия с помощта на обсадни машини, построени от военен инженер, който бил покръстен арабин.
През 860 г. византийците завладели града, но малко по-късно цар Симеон отново го включил в пределните на българската държава. През Второто българско царство Месемврия неколкократно минавала ту към Византия, ту към България, а в края на XIV в. била превзета от османските турци. Днес Старият Несебър е обявен за археологически и архитектурен резерват, включен в Списъка на ЮНЕСКО като паметник със световно значение.
Източник: nasamnatam.com
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.