Панорама „Плевенска епопея 1877 г.” е единствен по рода си паметник на Балканския полуостров.
Изграден е през 1977 г. по повод 100-годишнината от освобождението на Плевен от османско владичество.
Паметникът се издига на самото бойно поле, в Скобелевия парк-музей в югозападните покрайнини на града. Освобождението на Плевен е преломен момент в хода на Руско-турската война от 1877-1878 г.
Сградата на паметника е изградена и довършена само за 11 месеца. Тя е с форма на пресечен конус, носен от четири стилизирани щика. Три хоризонтални пръстена опасват цялата сграда и символизират трите щурма на Плевен, а пръстенът с щиковете – блокадата на града.
Панорама „Плевенска епопея 1877 г.” се състои от четири зали: уводна, панорамна, диорамна и заключителна. В уводната зала шест живописни платна с размери 4 на 3,60 метра отразяват моменти от българската история и Руско-турската война от 1877-78 г.
Панорамната зала е с диаметър 40 м. По стената й е монтирано панорамното платно, дълго 115 м и широко 15 м, което илюстрира драматичните събития от третия щурм при Плевен. В подножието на платното е пресъздадена атмосферата в окопите с копия на автентични предмети и оръжия от епохата.
Диорамната зала е по-малка от панорамната, а платното в нея изобразява последния бой за Плевен в долината на р. Вит на 10 декември 1877 г. Размерът на платното е 17 м на 5 м.
В заключителната зала две картини показват капитулацията на Осман паша и зимното преминаване на Балкана от руската армия.
Източник: bulgariatravel.org
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.