Ден на дарителя

Днес е Ден на дарителя!

Малко известно е, че шуменец е станал повод 6 декември да се чества като ден на дарителя. Стореното от видния благодетел Нанчо Попович, който на Никулден има имен ден, подтикнало обществеността в родния му град, тук да бъде поставено началото на честванията в България. За първи път това станало през 1937 година в Шумен, въпреки че възрожденецът Илия Блъсков ратувал това да стане още от 1895 г.

Сред най-щедрите благодетели от Шуменско са Андрей Ранков, Върбан Станюв, чорбаджи Димчо…

Интересна е и съдбата на един от най-големите ни родолюбци и най-заможния от тях – Маринчо Бенли /1809-1875 г./.
Той бил търговец, живеещ във Влашко от 1865 г. и изпращал по 10 австрийски жълтици и по един абонамент за български вестник на 10 селски училища в Шуменско. Проводил и 10 сандъка с учебници за 20 школа. С особена грижа Бенли се отнасял към дивдядовското школо за педагози.

loading...

Осигурил издръжката на няколко младежи да учат в странство. Сред тях били неговият племенник и бъдещ революционер Панайот Волов, педагогът Рачко Рачев и политикът д-р Стоян Данев.

Единственото му условие било те да се върнат в България и да работят по специалността си. Най-голямата негова мечта да построи училище в Шумен, обаче останала нереализирана, защото се намерили разни „чернодушни” хора, които разпилели наследството му.

След Освобождението в Шуменско се събирали активно средства за безплатни ученически трапезарии, за подпомагане на бедните, за издигане паметника на Панайот Волов. През 20–те г. на ХХ век Пивоварното дружество в града създало паричен фонд, който се ползвал за електрификацията на града.

През 1930 г. се събирали значителни суми за фонд „Зимна помощ” за бедните, а през 1941 г.за възстановяване на църквата „Свети Три Светители” в Шумен.

Може би пръв Илия Р. Блъсков, отбелязвайки дарителски прояви през Възраждането, се замисля за следното: ”Но от де до де тая Ревност?” и още в началото на миналия век изказва възмущението си от това, че са забравени делата и дори имената на дарителите от Възраждането, възкликва: ”И жално! Додето другите народи се славят и гордеят със своите завещатели – благодетели на разни общеполезни заведения, като величаят отечеството си с тях, ние напротив, подхвъргаме нашите, които спроти нашето бедно положение трябва да са за нас много по-ценни от богати държави, подхвъргаме ги думам на забвение”.

Дано не забравяме българи като дядо Блъсков и всички онези ревностни български благодетели и спомоществуватели на българщината и духовността! Поклон!

Източник: public-republic.com

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!