Чашата на великия жупан Сивин във Велики Преслав

Великият жупан е един от шестимата велики боили, т.е. „министър“ от тогавашния „министерски съвет“ от времето на Първото българско царство.

Имало и други жупани – жупани, жупан-таркан, турту-жупан, пиле-жупан, които е възможно да са били негови подчинени. Чашата на великия жупан Сивин е намерена в съвременните гробища на Преслав през 60-те години на ХХ в.

При изкоп за нов гроб бил разрушен старият, което лишило археолозите от възможността да изследват самото погребение. Находката останала няколко дни в стаичката на гробаря, докато служителка на музея не го потърсила случайно и през прозорчето забелязала на масата сребърната чаша.

Занесла я на тогавашния уредник на Преславския музей Тотю Тотев, който разчел надписа, определил произхода на паметника, датирал го и обяснил неговото значение.

Чашата на Сивин има форма на обърнат пресечен конус и традиционната за Изтока дръжка с пръстен и орнаментирана плочка върху него. Съдът е направен от сребро и на части – отделно е свит и споен от дебел лист корпусът, след което на матрица е изкована и гравирана орнаменталната украса върху него.

loading...

Изрязано е дъното и от тясна лента е свито столчето. Отлят е пръстенът на дръжката , отделно от сребърен лист е изрязана плочката и е гравирана. Накрая всички тези части били споени, а на дъното врязали надпис на гръцки език: „Богородице помагай, Сивин велик жупан в България.“

Изследването на надписа показва нещо твърде важно. Името и титулът на Сивин са разположени симетрично в кръга на дъното, а обръщението към Богородица е свито в полето над тях. Това означава, че тя е допълнително „вмъкната“ там. В такъв случай единственото обяснение остава, че чашата на великия жупан била направена, преди да се покръсти, а след като се покръстил, добавили пожеланието за небесна закрила. Ето защо и надписът на гръцки – писмото на братята Кирил и Методий по това време още не било въведено в България.

Чашата най-вероятно е изработена от гръцки майстор в Плиска, защото стилът на украсата наподобява орнаментацията на византийските ръкописи от IX в. Същата ръка през 865 г. допълнително е гравирала и обръщението към Богородица. С преместването на столицата от цар Симеон – през 893 г., великият жупан Сивин също се преместил във Велики Преслав и там бил погребан.

Източник: nasamnatam.com

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!