„Татарска плячка“ – съкровището от Калиакра

Рано сутринта на 17 август 2018 г. в крепостта Калиакра, под подовото покритие на помещение, опожарено в края на XIV в. археолози откриват малко глинено гърне, в което е скрито богато съкровище.

Съкровището е наречено „Татарска плячка“ от учените, защото се предполага, че е вкопано в земята от татари, които живели в края на XIV век по тези земи. То съдържа 957 предмета, от които 873 сребърни и 28 златни монети, 11 апликации и катарами, 28 сребърни и бронзови копчета, 11 златни обеци, два пръстена, от които един златен и четири мъниста от скъпоценни камъни и злато.

В съкровището от Калиакра археолозите са открили най–малките по диаметър и грамаж монети, отсечени от цар Иван Александър (1331-1371)

Те попълват около 25 % от проверената част. Монетите са добре запазени, но тяхното качество е било влошено още при самото укриване.

При съкровището „Татарска плячка“ са открити най–малките по диаметър и грамаж български монети от този владетел, които достигат до 0,6/0,5 г.

loading...

Кризата във Второто българско царство се е усещала най–добре по техните разменни единици. В находката присъстват монети, отсичани след смъртта на Цар Иван Александър и то извън Търново.

Друг интересен факт е наличието на макар и малко екземпляри на Видинския управляващ Йоан Срацимир. Монетите са общо 9, при тях се наблюдава този инфлационен ефект от намаляване на диаметъра и грамажа.

Tова е добър пример как самите български монети участват в един общ поток и какви са взаимодействията между тях в големите търговски центрове като Kалиакра, обслужващи стотици търговски сделки, смятат историците.

В съкровището има и парични знаци на византийската империя. Представени са 20 хиперперона – едни от последните златни имперски монети. Те са толкова орязани и с намалено златно съдържание, че археолозите трудно ги идентифицират. Тези които са разчетени са на Йоан V и регент Ана Савойска, Йоан VI Кантакузин, Андроник II и Андроник III.

Открити са и 8 златни венециански монети. Наричани „зечино д’оро“ те тежат 3,5 г и са с изключително висококачествено злато от 23,5 карата. Разчетени са дожовете Марко Корнаро (1365-1368) и Андреа Дандоло (1343-1354).

След като окончателно спира отсичането на златни емисии, Византийският Константинопол преминава към сребърен стандарт. Най-едрият номинал става половин сребърен хиперперон – едра сребърна монета се наричана „ставратон“ и неговите малки номинали. Находката от Калиакра съдържа няколко и от тези редки екземпляри.

В находката присъстват и влашки монети с кирилски надписи и една татарска, но те са неизменен пълнеж към паричните оборотни средства, с които пазарите в тези времена работят.

Съкровището от Калиакра се откроява със своя блясък, но покорява и с количество и многообразие от информация.

Източник: burgascity.com

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.