На 30 май 1893 г. е роден актьорът и режисьор Стоил Стоилов!

Стоил Стоилов е български драматичен и оперетен режисьор, актьор и театрален деец. Роден е в Шумен на 30 май 1893 г.

Първото му участие в представление е през 1900 г. в католическия пансион в София. През 1903 г. прави опит да съчетае отделните герои в „Хъшове“ на Иван Вазов. Изпратен е да учи в търговската академия във Виена. Но постъпва в първото частно драматическо училище „Отто“, в което учи сценично изкуство от 1909 до 1912 г. След завръщането си в България, поради липсата на свободни места в Народния театър, постъпва на работа в Министерство на народното просвещение. По време на Първата световна война е преводач в Букурещ.

Стоил Стоилов дебютира в Народния театър през 1919 г. в ролята на Франц Моор в „Разбойници“ от Фридрих Шилер. Поканен е през 1919 г. да стане актьор и режисьор в драматично-оперетен театър „Ренесанс“. За кратко работи като артист и режисьор в оперетен театър в Цариград, където заминава с руската актриса Пионтковска. От 1920 до 1922 г. играе в „Свободен театър“ на Петър Стойчев. През 1922 г. е един от основателите на оперетния „Кооперативен театър“. До 1941 г. е режисьор в него. През 1941 с указ на цар Борис III е назначен за директор на Скопския народен театър, в който работи до преустановяването на дейността му през 1944 г.

Стоил Стоилов като режисьор поставя множество постановки на сцена, по-значимите са:

loading...
  • „Борислав“ на Иван Вазов
  • „Контрольорът на спалните вагони“ на Александър Бисон
  • „Графиня Марица“ на Имре Калман
  • „Царицата на чардаша“ на Имре Калман
  • „Комисия по морала“ на П. Морай

Стоил Стоилов почива на 20 октомври 1944 г. в София

Източник: wikipedia.org



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!