На 27 август 1897 г. се ражда актьорът Ангел Тодоров!

Ангел Тодоров е роден на 27 август 1897 г. във Варна като седмото дете в семейството на известния търговец Тодор Симеонов.

Любовта на Ангел Тодоров към театъра пламва още в ранна ученическа възраст, когато още като малко момче играе в различни драматични групи.

Той прави впечатление с таланта си и се харесваше не само на зрителите, но и на артисти професионалисти от София и когато след войнишката си служба – 1920 година – подава молба, веднага бива назначен в Народния Театър.

Но Ангел Тодоров обича много родния си град Варна и като узнава, че там се изгражда „Оперетно-драматична дружба”, се връща и постъпва в нея.

До 1923 година играе последователно в „Оперетно-драматична дружба”, в театъра на Варненската Комуна, в театър „Пробуда” на Стоян Бъчваров, в основания от партията работнически театър „Освобождение”.

loading...

С ролите, които тогава изпълнява – Д-р Тренч от „Фарисей”, Емилио от „Жестокия благодетел”, Булянов от „Лес”, Марко от „Майничка”, Мински от „Химнът на нищетата” – той печели, печели любовта и аплодисментите на зрителите и показва, че му предстои бляскава артистична кариера.

Но идва 9 юни 1923 година и артистите от работническия театър „Освобождение” са разпиляни като пилци. Започва трудният странствуващ живот на провинциален актьор, който е принуден често да мени града и театъра, в който играе, директора при който служи, ако не иска да скъса с любимото си изкуство.

По време на Втората Световна Война следват години, прекарани в други постоянни (Силистра, Добрич, Шумен и др.) и пътуващи трупи.

В 1937 г. Ангел Тодоров сключва брак с популярната варненска актриса Веса Гачева, от който им се раждат дъщеря Росана (1938) и син Тодор (1947).

След войната семейството се установява окончателно във Варна. Там Веса Гачева и Ангел Тодоров играят до излизането им в пенсия.

Актьорът почива на 8 март 1984.

Източник: valtozovilag.hu 

Вижте повече на Patrioti Net



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!