Ловешката крепост е разположена върху двете тераси на красивия и живописен хълм Хисаря, който се намира в старата част на град Ловеч.
Това е една от най-посещаваните забележителности в Ловеч. Обявена е за архитектурно-строителен паметник в бр. 75 на Държавен вестник от 1967 г.
Първото заселване на хълма е станало през каменно-медната епоха (4-3 хил. пр. Хр). Открити са части от жилища, фрагменти от глинени съдове и една златна апликация. Археологическите разкопки показват, че тук се е намирало и тракийско селище.
Крепостта е изградена през римската епоха, но е най-известна с това, че тук през 1187 г. е подписан Ловешкият мирен договор с Византия, който слага началото на Второто българско царство.
Освен естествената защита, която крепостта получава от високите стръмни склонове на хълма и от реката, тя е имала здрава каменна стена.
Разкрити са останките на седем църкви, представители на три различни архитектурни типа. Най-ранна и с най-големи размери е църквата, разположена на най-високата част на хълма, издигната в периода на V – VI в.
По време на разкопките в крепостта са открити голямо количество накити, предмети на бита, оръдия на труда, керамика.
Особено интересни са двете находки от сребърни монети, върху които са изобразени цар Иван Александър (1301 – 1371 г.) и синът му Михаил. Едната се състои от 16 монети, поставени в гърне, а другата от 1430 монети в стомна.
Ловешката крепост е една от последните, завладени от османците – през 1446 г. Във вътрешността на крепостта е поставен огромен метален кръст, който се вижда от почти всяка точка на Ловеч.
В близост до крепостта се намира и паметникът на Васил Левски, както и старият квартал на Ловеч – Вароша.
Крепостта може да разгледате с помощта на екскурзоводи от Регионалния исторически музей в Ловеч. Сред другите интересни забележителности на града са Покритият мост, старият квартал Вароша, музеят на Васил Левски и историческият музей в града. Недалеч от Ловеч са Деветашката пещера, Крушунските водопади и Къкринското ханче.
Източник: bulgariatravel.org
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.
Comments are closed.