Леденика – там, където е изнесен първия концерт под земята у нас

В Природен парк „Врачански балкан“ се намира една от най – красивите пещери в България – Леденика. Природна забележителност от 1963 г. тя е най – посещаваната благоустроена българска пещера.

Входът й е в най – ниската част на огромния Леденишки увал. През зимата в него се натрупва силно изстуден въздух. Постепенно той нахлува в пещерата през входа и три стари понора и изстудява скалите около първите три зали – Преддверието, малката и Концертната зала. По стените им се образува скреж, а водните капки от тавана замръзват и създават фееричната ледена украса, дала името на пещерата.

От тавана висят десетки ледени висулки, напомнящи кристални боздугани и мечове. До самия вход, в Преддверието, се извисява огромна ледена колона. По стените искрят ледени водопади, а върху дънния лед на пода сякаш има винен сервиз от ледени бутилки и чаши.

Тесният коридор Плъзнята отвежда в Малката зала, почти кръгла, с голям елипсовиден сталагмит в център, който през зимата се покрива с феерични ледени образования.

loading...

Концертната зала е бисерът на пещерата Леденика. Тя поразява с огромните си размери (60 на 45 м и височина 23 м) и пищната пещерна украса. След нея е Малката пропаст, свързана чрез тесен коридор с Голяма пропаст, дълбока 12 м. Тук е най – красивият бял водопад (калцитно образувание, наподобяващо вкаменен водопад). През коридора Завеските и Прохода на грешниците, оформен от две колони, с разстояние между тях само 27 см., се стига до малката Бяла зала. В нея се намира най-дълбокият мечовиден сталактит (дълъг 4,5 м), наречен Свекървен език зарадия острия му накъдрен край. До залата Седмото небе, по тесен въдходящ коридор с железни стълби, достигат само най – големите смелчащи.

Леденика е обитавана от богата пещерна фауна, само Темната дупка край Лакатник има повече троглобионти.

В Концертната зала на Леденика са изнесени първите концерти под земята у нас. Освен божествената си акустика залата предлага невероятно красив декор от пещерни образувания. Сводът й прилича на музей за древни оръжия – мечове, щитове, боздугани и др. Сред тях висят разкошни сталагмити и сталактони в живописни композиции, сред които на този фон ярко се откроява гигантската фигура на Великана – с шапка на главата, с дълга къдрава коса, с изпотрошени зъби и изкривено страшно лице. Според поверието той е пазителят на Леденика, вкаменил се от ужас, когато видял изпотрошената украса от първите посетители на пещерата.

Източник: nasamnatam.com

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.