Каменният афиш от Сердика – покана за древноримско цирково представление

Каменният афиш от Сердика се намира в Археологическия музей в гр.София.

Този впечатляващ паметник на древността е открит в София, в района на централния площад на антична Сердика.

Намерен е през 1919 г. начупен на малки късове. Пълното му възстановяване се оказва невъзможно, тъй като горната част, особено към ъглите, както и надписът, изцяло липсват. Афишът засега е единствен по рода си паметник на римската култура от първата половина на IV в.

Афишът представлява голяма мраморна плоча с релефни изображения на цирковите номера, които трябвало да бъдат представени на гражданите на Сердика по време на празника на богинята Кибела, провеждан през месец март. В средата на афиша, в най-долната част, се вижда подиум, където актьори в маски разиграват сцена с дресирано животно. От ляво и от дясно на подиума мечка се бори с бик. В горната част, в средата, крокодил е застанал срещу мечка, а може би е маскиран като крокодил човек, тъй като до него има мъж с меч в ръка. Над тях се вижда друг мъж, повален от мечка, до него мъж, с увити около ръцете си превръзки, се готви за борба с мечка, а вдясно бик е понесъл на рогата си бикоборец.

Под бика и бикобореца са изобразени мечка и човек, а между тях – въртящо се на вертикална ос дървено устройство, което навежда на мисълта за представянето на някаква опасна игра между разярената мечка и човека. В най-лявата част на афиша се вижда миниатюрен олтар на Кибела, издигнат върху висок постамент, а под него – две човешки фигури, най-вероятно жрици.

loading...

Находката от Сердика все още е предмет на спорове по повод нейното предназначение. Има изследователи, които се съмняват, дали плочата наистина е афиш за цирково представление, или е част от вътрешната уредба на храма Кибела, почитана като Великата богиня – майка на боговете.

Източник: nasamnatam.com

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.