Музей „Кръстата казарма“ се намира в непосредствена близост до Крайдунавския парк в квартал „Калето“ на град Видин.
Това е уникална по рода си сграда, изградена във формата на равнораменен кръст. В нея се помещава етнографския музей към Регионален исторически музей, Видин, обхващащ следосвобожденската история на града и България. На около 50 м. северозападно от музея се намира и старинният храм „Света Петка Търновска“.
Кръстата казарма е построена през 1801 година, по времето на видинския управник Осман Пазвантоглу. Преди строежа, там се е намирала градината на Стария сарай (двореца на пашата). Сградата е била предназначена за конак на еничарите (къща на агата на еничарите). Към нея е била изградена и оръжейна, а двете сгради били свързани с покрит дървен мост. След Освобождението тя запазва статута си – в нея се обучава българската войска и наред с това е служела като съдилище.
Двуетажната пострйка заема площ от над 1200 кв.м. Поради множеството си преустроявания, не е известно какви са били първоначалните предназначения на отделните помещения. Стените са дебели, изградени от камък и тухли.
Във вътрешното пространство на казармата особено внушителни са четирите стълба с отсечени ъгли, галерията и подчертаната монументалност на среднищното ниво. Обособени са четири почти самостоятелни вътрешни дворове. Входовете в сградата са разположени в ъглите на диагоналите на среднищното квадратно ядро. По-късно, на по-малка площ, в оформеното площадно пространство е била построена часовникова кула, която вече не съществува.
Съществува легенда, че турският управник Осман Пазвантоглу вдигнал голяма веселба. След като прекалили с виното от прочути видински винари, той се наметнал с червен църковен плащ и започнал имитира Христос и да богохулства. В следващите няколко дни, главоболието и махмурлукът били изключително силни и не изчезвали. Тогава управникът разбрал, че християнският Бог го е наказал за злодеянието и заповядал да изградят казарма във формата на кръст, като извинение за действията си. С началото на строежа главоболието изчезнало.
От 1969 г. в Кръстата казарма е уредена етнографска експозиция, представяща традиционната култура на населението от Видинска област от края на XIX до 20-те години на XX век. Артефактите заемат двата основни етажа, в няколко зали са изложени особено ценни експонати, разказващи за живота и бита на местните хора.
Сред най-интересните са тези, които показват обредни и традиционни носии от региона. Тоалети и предмети от градския бит илюстрират връзките на Видин с Европа. Обяснителните текстове са на пет езика — български, руски, английски, немски и френски, което значително улеснява посетителите.
При изкопи за извършване на укрепителни работи през 2012 г. под южното крило на сградата са открити две християнски погребения от епохата на Средновековието.
Двата гроба са един над друг на дълбочина около 2 метра, като между тях са открити останки от пожар. Сред артефактите са монети и с графито-керамика от римска епоха. При ремонтните дейности са открити зидове от по-стара постройка, върху която е „стъпила” османската сграда с формата на кръст.
Музей „Кръстата казарма“ е един от Националните обекти на България
Източник: strannik.bg
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.