Историческа местност Оборище – град Панагюрищe

Историческата местност Оборище се намира в планината Същинска Средна гора, на 10 км северозападно от Панагюрище, на 88 км от София, на 96 км от Пловдив и на 59 км от Пазарджик.

Оборище е обявена за историческа местност в брой 52 на Държавен вестник от 1977 г. Тук през 1876 г. се провежда първото в историята на България Велико народно събрание, на което се взема решение за обявяване на Априлското въстание. Целта на въстанието е да освободи българските земи от продължаващото пет века османско владичество.

Депутатите пристигат в Панагюрище още на 9-10 април 1876 г., спазвайки пълна конспирация. Заседанията в местността Оборище продължават от 14 до 16 април. Надделява мнението, че въстанието трябва да има своя едноличен предводител и след бурни спорове правомощията се дават на българския революционер Георги Бенковски (1843 – 1876 г.). Делегатите вземат решение за повсеместно въстание и избират комисия, която разработва план за бъдещата революция.

На 20 април, на известния мост „Първа пушка” в гр. Копривщица е даден първият изстрел на бунта. След като в Панагюрище пристига вестта, че Копривщица е въстанала, ръководителите начело с Бенковски и Панайот Волов (1850 – 1876 г.) обявяват Априлското въстание.

Има спор относно това колко делегати от българските земи са участвали в събранието на Оборище. Писателят Захари Стоянов (1850 – 1889 г.), който участва във въстанието, споменава за 54 депутати, а историкът Димитър Страшимиров през 1907 г. пише за 67 участници от 58 селища. Съвременните историци са на мнение, че народните представители на Оборище са били 78.

loading...

Всяка година на 2 май в историческата местност се провеждат национални чествания.

Първото мероприятие на Оборище е организирано през месец април 1886 г. по повод 10-годишнината от Априлското въстание. На това честване на мястото на събранието е поставен голям гранитен каменен кръст.

През 1928 г. в местността е издигнат сегашният паметник. Във връзка със 100-годишнината от Априлското въстание е открит паметен знак (мраморна плоча) с послание към бъдещите поколения българи.

Източник: bulgariatravel.org

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!