На 26 юни 1879 г. княз Александър I Батенберг полага клетва пред I Велико народно събрание в Търново и поема управлението на Княжество България.
Първото велико народно събрание (съкратено І ВНС) е велико народно събрание на Княжество България, което заседава в бившия турски конак в Търново от 17 април до 26 юни 1879 г.
Фактически то е продължение на Учредителното събрание (с 229 народни представители) – започва работа на следващия ден след приемането на Търновската конституция и закриването му.
І ВНС избира за първи монарх на Българското княжество принц Александър Батенберг под името княз Александър I Батенберг. На 26 юни княз Батенберг полага клетва в читалище „Надежда“, на която се заражда лозунгът на българската държавност „Вярност и постоянство“. Князът награждава около 200 души.
На Първото велико народно събрание присъстват 231 народни представители. За председател е избран бившият екзарх Антим I, за подпредседател – Тодор Икономов, а за секретар – Георги Тишев. Поради натиска на Великите сили волята на депутатите бива ограничена.
Източник: wikipedia.org
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.