Честит рожден ден на Зденка Дойчева!
Зденка Боянова Дойчева е българска режисьорка на анимационни филми, чехкиня по произход.
През 1947 г. завършва полувисше художествено училище в Прага и през следващите 5 години специализира анимация. В Прага работи в студио „Bratři v triku“. Омъжва се за българския студент Боян Дойчев и така през 1952 г. пристига в София, където става аниматор в Студия за анимационни филми „София“, а после и асистент на режисьора Тодор Динов.
Дебютът на Зденка Дойчева като режисьор е заедно с Радка Бъчварова, създавайки филма „Мишок и молив“, а първият самостоятелен филм е „Малкият водолаз“ (1960). Самостоятелно Дойчева режисира около 50 анимационни филма, много от които взимат участие на фестивали на анимационното и късометражно кино в Европа и по света.
В началото на творческия път Дойчева създава детски филми, но с течение на времето се насочва към сюжети с гротесков и иносказателен характер. Сред най-известните ѝ филми са „Дупката“, „Дресура“, „Страст“, „Аквариум“, „Хороскоп“, както и пет шапки на рубриката „Лека нощ, деца“ на БНТ, заснети в края на 1970-те години
За творчеството си Зденка Дойчева е носителка на много награди, сред които Наградата за най-добър късометражен филм от Аделаида, 1968 г., Златната плоча за детски филми от Техеран за филма Страст, 1970 г., Златната палма за най-добър късометражен филм в Кан, 1974 г. за филма Аквариум.
Наградена е с орден „Кирил и Методий“ III-та и I-ва степен. През 2011 г. получава и орден „Св.св. Кирил и Методий“ първа степен за цялостно творчество.
През 2006 г. кинокритикът Григор Чернев издава книга за нея – „Една чехкиня в София“. На корицата е кадър от филма „Аквариум“, а книгата съдържа и разкази за Дойчева от режисьора и художника Стоян Дуков, писателя Панчо Панчев, режисьора Иван Веселинов и композитора Борис Карадимчев.
Източник: bg.wikipedia.org
Вижте повече на Patrioti Net
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.