На 27 февруари 1887 г. е роден българският революционер Методи Алексиев!

Методи Алексиев Янушев е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и Българската комунистическа партия.

Алексиев е роден на 27 февруари 1887 година в град Велес, тогава в Османската империя, днес в Република Македония. Учи в Солунската българска мъжка гимназия, където става член на ВМОРО. В 1906 година, преследван от властите, заминава за Сяр и учи в Българското педагогическо училище. Става нелегален и влиза в Горноджумайската чета, на която е секретар, а по-късно е в щаба на четата на Яне Сандански (1906 – 1908).

В 1908 година след Младотурската революция се легализира и става учител. В 1912 година след избухването на Балканската война е начело на чета, подпомагаща действията на българската армия в Разлога и Драмско. По-късно служи в Нестроевата рота на 14-та воденска дружина на Македоно-одринското опълчение. Носител е на бронзов медал.

В 1913 година влиза в Българската работническа социалдемократическа партия (тесни социалисти). През Първата световна война служи в 29-ти пехотен полк и участва във Владайския метеж в 1918 година.

loading...

След войната се установява в Горна Джумая и от 1920 до 1923 година е член на Окръжния комитет на БКП. Касиер е на кооперация „Освобождение“ в града. През Септемврийското въстание командва въстаническа чета в Горноджумайския въстанически отряд „Христо Ботев“. Задържан е като заложник в четата на Алеко Василев и по-късно е освободен. Продължава да се занимава с комунистическа дейност и работи за възстановяване на организацията на БКП в Горна Джумая.

По време на Горноджумайските събития през септември 1924 година дейци на Вътрешната македонска революционна организация го отвличат от читалището в Петрич и го убиват по пътя от Горна Джумая за Покровник

Източник: wikipedia.org



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!