4 февруари е Световен ден за борба с рака

Всяка година на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака – единствената инициатива, която обединява целия свят.

На 4 февруари 2000-та година в Париж се провежда Първата световна среща за борба с рака в новото хилядолетие, на която се приема Парижката харта срещу рака.

На срещата се взема и Решение за отбелязване на 4 февруари като Световен ден за борба с раковите заболявания – откриване, лечение и превенция.

Целта е привличане на общественото внимание към този глобален проблем, да се обърне внимание, колко опасни и често срещани са сега раковите заболявания.

Заболяването е на второ място сред водещите причини за смъртност и честотата тревожно нараства. Въпреки това, ако бъдат открити достатъчно рано, много видове рак могат да бъдат лекувани ефективно.

loading...

Ракът е винаги трагедия, но експертите твърдят, че сега са добре известни причините за рак, и това дава възможност да се предотвратят около една трета от новите случаи.

С най-голяма честота са злокачествените заболявания на млечната жлеза при жените и ракът на белите дробове при мъжете.

Следват туморите на дебелото и правото черво, на простатната жлеза и гинекологичните злокачествени заболявания при жените.

Към 2012 година, приблизителният брой на онкоболните в България е 270 000 души.

Статистиката отбелязва рязко покачване на заболеваемостта в последните години, както и увеличаване на процента на младежите, страдащи от ракови заболявания.

Положителното е, че с всяка измината година българинът осъзнава все повече и повече, че ракът е лечимо заболяване. Всеки един човек, който се е сблъскал с тази диагноза, първоначално е нормално да изпита някакво стресово състояние, но постепенно, оглеждайки се наоколо и прочитайки в Интернет, запознавайки се с постиженията на съвременната медицина, придобива все по-голяма увереност и разбира, че това заболяване не е Дамоклев меч и не е категоричната присъда „смърт“. Нагледен пример за това е, че нараства броят на пациентите, които са лекувани по повод на ракови заболявания и продължават да живеят.

Източник: dariknews.bgbgfactorcy.net

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!