Днес, на 25 януари, отбелязваме Световният ден на средствата за масова информация, които отдавна не се изчерпват с радиото и печатната преса.
През 1907 г., според договор между българското и руското правителство, до село Франга (днес Каменар), северно от Варна, започва работа първият български безжичен телеграф. През лятото на 1911 г. на борда на крайцера „Надежда” започва да работи радиостанция.
На 1 май 1912 г., влиза в редовна експлоатация първата българска брегова радиостанция до село Франга, „която служи за приемане и предание на телеграми от странство и България”.
Началото на общественото радиоразпръскване в България е поставено през 1929 г., когато група инженери, начело с техника Георги Вълков, построяват 60-ватов радиопредавател в Инженерната работилница в София. През последната седмица на месец ноември 1929 г. в ефир за първи път прозвучават думите „Ало, ало, тук е Радио София!“. Впоследствие радиото навлиза в масова употреба из цяла България, като става едно от основните средства за далекосъобщения.
От 2001 г. датата 25 януари е приета за Ден на българското радио.
Името Българско национално радио започва официално да се използва през 1993 г., след приемане на решение от страна на 36-то Народно събрание.
В съвременния свят информацията ни залива отвсякъде и наистина е „масова“ – електронни медии, печатни медии, Интернет, безброй радиостанции и дори лични блогове. Имаме широк достъп на много и всякаква информация, и имаме право на избор.
Единственото, което можем да си пожелаем на днешния ден, е да бъдем информирани честно и коректно, за да може изборът ни да доведе до добри резултати!
Източник: godishen-horoskop.start.bg, dariknews.bg
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.