23 май е Световен ден на кръводарителя!
Кръводаряването е хуманен акт на доброволно даряване на част от собствената кръв, за да се спаси друг на човешки живот.
В България за съжаление броят на доброволните кръводарители е недостатъчен и в страната има хроничен недостиг на кръв и кръвни продукти.
Доброволните и безвъзмездни кампании за кръводаряване са основата за осигуряването на достатъчни и безопасни количества кръв, понеже вероятността за предаването на животозастрашаващи инфекции (включително ХИВ и хепатит C) при тях е минимално.
При доброволното даряване на кръв се пази здравето на реципиента (човекът, който получава кръв и кръвни продукти) и здравето на дарителя (изключват се заболявания, които биха застрашили живота на човека).
Ако хората даряват по принуда е възможно да скрият важна информация за собственото си здравословно състояние.
За кръводарители не съществува никакъв здравен риск, понеже всички материали и консумативи са стерилни и са за еднократна употреба.
Процедурата по даряването на кръв отнема около 30 минути, но това е достатъчно, за да се спаси един човешки живот
Източник: e-zdravey.com
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.