Поповото езеро е сред най-красивите кътчета на Национален парк „Пирин“. То запълва дъното на най-обширния Поповски циркус и е най-голямото от групата на Поповите езера.
Около него величествено се извисяват стръмните склонове и зъбатите чела на пет върха – Сиврия, Джано, Кралев двор, Момин двор и Дженгал (Самодивски връх). Поповото езеро е безспорен първенец сред пиринските езера – най-голямо по площ (12,4 ха), най-дълбоко (29,5 м в югозападната му част) и най-широко (336 м).Събира вода от обилните валежи, от топенето на снежните преспи, които се задържат до късно лято в подножията на обграждащите го върхове, и от два буйни потока, които с добре оформени делти се вливат в южната му част.
От североизточния край на Поповото езеро изтичат няколко пенливи ручея-водопади и отнасят водите му към шестте Рибни Попови езера. Те дават началото на пълноводната река Ретиже, която се влива в Места при Момина клисура . Обширното Попово езеро напомня на малко море сред внушителни върхове. С бистрите си води и колоритен бряг, ту нисък, ту стръмен, покрит с дъхави поляни, клекови гъсталаци и невероятни скални фигури, то привлича стотици почитатели на природата от цял свят.
По форма Поповото езеро прилича на неправилен петоъгълник. Сред езерото има малко, кръгло островче (35-30 м), обрасло с клек, нарича се Калимавката. Между Дженгал и Момин двор са Самодивските езера – живописна група от три малки езера. Край тях някога живеела най-красивата дъщеря на бог Перун, а дворецът на брат й Дженгал бил на близкия връх, наречен днес Самодивски връх. Злият бог Бeс се влюбил в сестрата на Дженгал и замислил да я отвлече. Дженгал се разгневил, събрал братята си богове и те затрупали Бес с камъни на върха, който днес носи неговото име (Безбог – Бес-бог). Безбог се намира североизточно от Поповския циркус.
Любопитно: Някога, в малко пиринско селцe, живяла чудно хубава девойка Калина, единствената поповa щерка. Щом я зърнал, Мурат бей пожелал да я отведе в своя харем. Озлочестената девойка избягала и потънала сред непристъпните чукари на връх Момин двор. Отчаян, баща й се хвърлил в студените води на съседното езеро и само калимавката му изплавала на повърхността и се превърнала в малко островче. Оттогава останало и името на езерото – Калимавката, а върхът, в чието подножие овчарят Иван отмъстил на бея за своята любима, получил името Муратов връх.
Източник: nasamnatam.com
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.
Comments are closed.