На 7 април 1909 г. Русия, Сърбия и Черна гора признават Независимостта на България
На 22 септември (5 октомври) 1908 г. в Търново с манифест княз Фердинанд I провъзгласява независимостта на България. С този политически акт са отхвърлени последните васални връзки с Османската империя, наложени на страната от Берлинския конгрес през 1878 г. Макар че зависимостта до голяма степен е символична, тя се превръща в средство за неравноправно третиране на Княжество България в политическите и икономическите му отношения с останалите европейски държави.
Премахването на васалното положение е една от основните външнополитически цели на новоосвободена България. За постигането й българската дипломация води дълга и трудна борба. Важен пробив в ограничителните клаузи на Берлинския договор са сключените от българските правителства след 1889 г. търговски договори с други държави. Младотурската революция през лятото на 1908 г. създава благоприятни условия за обявяване на българската независимост. Австро-Унгария се стреми да използва събитията в Турция, за да анексира Босна и Херцеговина. Ето защо виенското правителство се споразумява с княз Фердинанд I да предприеме конкретни действия преди анексията.
На 22 септември 1908 г. в църквата „Св. четиридесет мъченици” в Търново с Манифест за независимост България е провъзгласена за независима държава и обявена за царство. Манифестът е издаден от името на княз Фердинанд I и подписан от членовете на правителството начело с Александър Малинов. Респективно пред името на българският владетел стои вече титлата цар.
След обявяването на независимостта настъпва деликатна ситуация, тъй като Берлинският договор е нарушен. Влошават се отношенията между България и Османската империя, възниква опасност от война. Русия предлага да участва в уреждането на конфликта и се заема да посредничи. Тя се съгласява да опрости дълга на Турция, останал още от Руско-турската война през 1877-1878 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България. Сключени са двустранни протоколи между трите държави. С подписването на Българо-турския протокол от 6 април 1909 г. Османската империя признава независимостта на България. На 7 април Русия, Сърбия и Черна гора, а след това и всички европейски страни признават България за царство и за независима държава.
Източник: sofiahistorymuseum.bg
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.