На 7 април 1905 г. е роден българският художник Преслав Кършовски!

Преслав Борисов Кършовски е български художник, живописец и график. Роден е на 7 април 1905 г. в град София.

Преслав Кършовски произхожда от видната възрожденска фамилия Кършовски от гр. Елена, известна с участието си в борбите за църковна и национална независимост. Той е внук на Иван Кършовски – четник при войводата Панайот Хитов, съратник на Васил Левски, а след Освобождението участник в Учредителното и I Велико народно събрание, учредител на Българското книжовно дружество, прераснало в Българска академия на науките.

През 1927 г. завършва Художествената академия в класовете по живопис на проф. Цено Тодоров и по графика на проф. Васил Захариев. В периода 1928 – 1934 специализира живопис и графика във Варшава.

Работи като художник в Пловдивския и Варненския театър, както и в Народния театър в София. Първата му изява като сценограф там е при постановката на операта „Саламбо“ от Веселин Стоянов.

loading...

Кършовски е един от основателите на Софийската градска художествена галерия, както и на Националната художествена галерия, чийто пръв директор е, в периода 1950 – 1957 г. В този период преподава „Плакат“ в академията. Негови студенти там са художниците Радослав Маринов, Петър Ръсовски и Димитър Милушев.

Основател и дългогодишен секретар е на Съюза на дружествата на художниците в България.

Преслав Кършовски е автор е на множество графични и живописни платна, гравюри, плакати и илюстрации във всички жанрове и техники. Кършовски е един от видните майстори на екслибриса в България. Участвал в множество графични изложби в България и чужбина (Чикаго, Варшава, Виена).

Женен е за художничката Цветана Мицеева – Кършовска (1915 – 2013 г.), произхождаща от виден род в Самоков и дарила впоследствие на града свои платна и платна на съпруга си.

Преслав Кършовски умира на 25 февруари 2003 г. в София.

Източник: wikipedia.org



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!