На 28 ноември 1938 г. умира българският финансист Георги Губиделников!

Георги Губиделников е български банкер. За кратко се занимава с политическа дейност, като през 1894 – 1895 година е кмет на Русе. Българо-френската изкуствоведка Таня Велманс е негова внучка.

Георги Генов Губиделников е роден на 2 май 1859 г. в Котел. Учи гимназия в Одеса и право в Новорусийския университет. През 1883 г. се връща в България. По това време дипломираните юристи се броят на пръсти и той започва работа като помощник-прокурор във Варна, прокурор в Шумен и в Търновския окръжен съд. Става член на Народната партия и по-късно е избран за член на Върховния партиен съвет. Скоро е преместен в Русе, където е подпредседател на окръжния съд, но заради политическите си пристрастия е уволнен и започва свободна практика като адвокат заедно с Теодор Теодоров, с когото остават близки за цял живот.

Политическата кариера на Губиделников започва след падането на Стамболов. Организира манифестация в Русе, в която настоява за мъст за загиналите офицери русофили и обявява Стамболов за тиранин. Избран е за народен представител в VIII ОНС, IX ОНС, XV ОНС, XVIII ОНС и XХII ОНС и V ВНС. Подпредседател на IХ ОНС. Едновременно с депутатстването му е и кмет на Русе от 3 септември 1894 г. до 3 февруари 1895 г.

След 1905 г. до смъртта си Георги Губиделников е главен директор на Българска търговска банка (БТБ), най-голямата банка в страната с предимно местен частен капитал. Успоредно с това е и неин подуправител, докато управител е Атанас Буров. Председател е на Съюза на акционерните дружества в България, подпредседател е на Софийската фондова борса, член е на Банкерския съвет при БНБ. Губиделников е и председател на много дружества, свързани с БТБ – председател на Първо българско застрахователно дружество „България“, на общо презастрахователно дружество „България“, на текстилното „Свети Георги“, на керамичното „Труд“, на Българското минно акционерно дружество „Бъдаще“, на строителното „Работник“, на Видинската търговска банка, на спестовното дружество „Стремление“, на издателското дружество „Стопанско развитие“. Член е на ръководствата на електрическите дружества „Адее“ и „Белек“, на търговското „Комерциум“, на текстилното „Памучна прежда“, на мелницата „Червен бряг“, на Генералната ипоктекарна банка и Южнобългарската търговска банка. Член е на Бюрото на русенската Търговско-индустриална камара (1911), председател на Русенското търговско дружество (1907 – 1908, 1914).

loading...

Умира на 28 ноември 1938 г. в гр. София.

Източник: wikipedia.org



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.