На 2 януари 1912 г. на гарите в София, Пловдив и Плевен са монтирани първите телефони!

На днешната дата през 1912 г. на жп гарите в София, Пловдив и Плевен са монтирани първите телефони. Само три години след като Александър Бел създава в Бостън телефона, през 1879 г. изобретението се появява и у нас. Това става в Пловдив.

Първият телефонен разговор в Източна Румелия е от канцеларията до дома на Александър Богориди, отдалечени на 200 метра разстояние, разказват свидетели на експеримента.

Първата телефонна връзка у нас също не е постижение на София. Това става през 1877 г. по време на Руско-турската война при обсадата на Плевен. В тогавашното село Пордим се осъществила първата телефонна връзка в България. През 1877 г. в селото се е намирала главната квартира на руската освободителна войска. Между квартирите на военачалниците руските свързочници опънали телефонни жици и монтирали походни телефони за двупосочни разговори.

Първата телефонна връзка в София е осъществена едва през 1884 г. Тогава трима офицери, завърнали се от обучение в Русия, донасят със себе си и два телефонни апарата. Монтират ги в две съседни къщи в столицата на ул. „Вълкович“, а кап. Груев става първият български специалист по свързочно дело. На първата демонстрация присъстват и Стефан Стамболов, който изпълнява по телефона българска песен, и министър-председателят Петко Каравелов. Така 26 ноември може да се смята за рождена дата на телефона в България. Две години по-късно е монтиран петлинеен телефонен номератор, с който са свързани Народното събрание, Дворецът, Министерският съвет, полицейски я участък и частни абонати.

loading...

През 1891 г. е осъществена и първата междуградска телефонна връзка между София и Пловдив. Нейното официално откриване става на 13 януари 1892 г. Първата междуградска телефонна мрежа е изградена по случай откриването на първата индустриална изложба в Пловдив, като в столицата и в града под тепетата са монтирани и първите телефонни кабини.

Източник: marica.bg



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!