На 17 ноември е роден българският историк Александър Димитров!

Александър Димитров е български историк и автор на исторически справочници.

Александър Димитров Димитров е роден на 17 ноември 1947 г. в София.

През 1968 заедно с Едуард Генов и Валентин Радев организира протеста на студентите от Софийския държавен университет срещу съветската инвазия в Чехословакия – единствената масова изява против тази неправда в България. Тримата са изключени от Университета, съдени и хвърлени в затвора. След излежаване на присъдата му Димитров е изселен в свищовското село Овча могила. През 1974 г. се връща в София, където е поставен под наблюдение от Държавна сигурност.

От 1989 г. се включва активно в процесите на демократизация на страната. Завършва и „Международни отношения“ в Софийския университет. През периода 1991-1995 г. е избран за съветник в Столичната община и е председател на столичната Комисия за култура. Участва дейно в изличаването на комунистическата идеология от топонимията на града – много от софийските улици днес носят предложените от него имена. През 2003 се кандидатира в местните избори за кмет на София.

През 70-те години започва работа по своята поредица ‘История на 50 века’, който излиза в 3 тома през 2004-2007 г. В него Димитров разработва историята на днес съществуващите народи, които имат или са имали своя държава, създавайки рационална познавателна схема. Стандартизира историческата омонимия в българския език. Прилагайки еднакъв принцип при проследяване на процесите в етнически истории, открива неизвестни досега факти.

loading...

През 2009 г. Александър Димитров издава книгата ‘Народите в света’.

Награден e от чешкото правителство с ордена Крамарж. Награден е и от Столична община с Почетен знак на София.

Източник: wikipedia.org

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.