Коста Църнушанов е български общественик, деец на ВМРО, историк, публицист и фолклорист
Ползва псевдоними като Боне Крайничанец, Вардарец, Г. Паничаревски, Един кукушанец, Злате Вихров, Змейко Пелагонийски, К. Г. Пелистерски, Лазар Глаушев, Мар. Куйкулев
Коста Георгиев Църнушанов е роден на 24 януари 1903 година в Прилеп, тогава в Османската империя. Завършва философия и история в Белград. Автор е на исторически изследвания, повести, исторически романи, мемоарни книги.
Един от основателите на ММТРО, младежката организация на ВМРО. През 1928 година е в чужбина, за да осведомява европейската общественост за Скопския студентски процес. Във Виена издава вестник „Освобождение“. През 30-те години се премества в София. В 1929 година редактира органа на ВМРО „Свобода или смърт“.
Завръща се в Македония при установяването на българска власт в областта в периода 1941-1944 като училищен инспектор. Участва в редактирането на битолския вестник „Пелистерско ехо“. Отделно е член на Управителния съвет на Областния народен съвет в Битоля.
Включва се активно в дейността на възстановения през май 1990 година Македонски научен институт. Той е един от възстановителите на института. Активно сътрудничи на списание „Македонски преглед“. Умира в София на 10 октомври 1996 година.
През 1998 година Коста Църнушанов е награден посмъртно с отличието на Република Хърватия „Орден на Даница Хърватска с лика на Марко Марулич“.
Негова съпруга е Гена Велева, една от основателките на Женската организация на ММТРО
Творчество:
- Сборник „Сто години ново българско училище в гр. Прилеп 1843 – 1943“, Скопие, 1943 година
- „Добрите сръбско-български взаимоотношения в миналото“, 1947, Дирекцията на изкуствата при министерството на информацията и на изкуствата, 150 с.
- „Учебник по сърбохърватски език“, 1954, ДВИ, 448 с. (в съавторство с Любен Божинов)
- „Охридското съзаклятие: предшественици, вдъхновители и дейци“, 1966, Изд. на Национал. Съвет на Отечествения фронт, 187 с.
- „Македонски народни песни“, I изд. С., Издателство на БАН, 1956 г. Глава „Галичка сватба“, с. 352-359.
- „Българските народни говори и единството на българския език“, София, 1968 г.
- „Участие на българското население от Македония в Априлското въстание“, София, 1976, Съюз на македонските културно-просветни дружества в България, Централно ръководство, 56 с.
Коста Коста Църнушанов умира на 10 октомври 1996 г. в град София.
Източник: bg.wikipedia.org
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.