На 1 март 2003 г. е създадена Комисията за финансов надзор на Република България!

Комисията за финансов надзор на Република България е специализиран държавен регулаторен орган за контролиране на финансовата система, извън банковия сектор, надзорът над който се осъществява от Българската народна банка. Тя е орган, независим от Министерския съвет и за своята дейност се отчита пред Народното събрание.

Председател на Комисията за финансов надзор е Карина Караиванова-Ганозова. Карина Караиванова е избрана за председател на КФН от 43-ото Народно събрание на Република България на 28 юли 2016 г. с 6-годишен мандат. Тя заменя на поста Стоян Мавродиев, избран от Народното събрание на Република България на 16 юни 2010 г. също с 6-годишен мандат.

Създадена е на 1 март 2003 г. със Закона за Комисията за финансов надзор с цел да изпълнява функциите на съществуващите дотогава Държавна комисия по ценните книжа, Държавна агенция за осигурителен надзор и Агенция за застрахователен надзор.

Комисията осъществява финансов надзор върху:

loading...
  1. дейността на регулираните пазари на ценни книжа;
  2. дейността на Централния депозитар;
  3. дейността на инвестиционните посредници, инвестиционните и управляващите дружества;
  4. дейността на физическите лица, които непосредствено извършват сделки с ценни книжа и инвестиционни консултации;
  5. дейността на публичните дружества и другите емитенти на ценни книжа, съгласно Закона за публичното предлагане на ценни книжа;
  6. дейността на застрахователите, застрахователните брокери и застрахователните агенти съгласно Кодекса за застраховането
  7. дейността на здравноосигурителните дружества съгласно Закона за здравното осигуряване;
  8. дейността на дружествата за допълнително социално осигуряване и на управляваните от тях фондове съгласно Кодекса за социално осигуряване.

Състои се от пет членове: председател, трима заместник-председатели и един член. Мандатът на председателя на комисията е шест години. Тримата заместник-председатели оглавяват вътрешно обособените в Комисията 3 основни управления:

  • „Надзор на инвестиционната дейност“
  • „Застрахователен надзор“
  • „Осигурителен надзор“

Източник: wikipedia.org



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!