На тази дата през 1906 г. се ражда българският художник Борис Данков

Борис Данков Иванов е български художник и професор.

Борис Данков е роден на 19 август 1906 г. в с. Казачево, Ловешко. През 1926 г. Завършва Държавно педагогическо училище „Княз Борис Търновски“ (Ловеч) (1926) и специалност живопис в Художествената академия, София (1931).

Борис Данков работи като стажант-учител в Трета образцово мъжка гимназия, София (1931-1932), Основно училище с. Вулкан, директор на Основно училище с. Стайчовци, Трънско (1932-1933), учител в Смесена гимназия „Цар Борис III”, Ловеч (1933-1942), Мъжка гимназия „Цар Борис III”, Ловеч (1942-1945), Втора и Трета мъжка образцова гимназия, София (1946-1949). Главен инспектор по рисуване в Министерството на народната просвета (1949-1950).

Борис Данков живее деветдесет и една години и работи до края на живота си. Ученикът на големия Никола Маринов усвоява брилянтно акварелната техника.  Но за разлика от много наши съвременици днес, които остават подвластни на учителите си за цял живот, Борис Данков избира свой път.

Дори творбите му се родеят повече с един от другите ни големи художници Константин Щъркелов, отколкото с тези на учителя му.

loading...

Само може да гадаем докъде би стигнал Данков в своето развитие като акварелист. Другото му акварелно отприщване е през 60-те г.на ХХ в., когато работи от натура в Полша, в творбите от този период цветът е друг, въздействието също.

Освен кратките биографични данни, художникът Борис Данков е израснал в бедно семейство
на село и упорито се изкачва нагоре. Трудна е съдбата на този талантлив художник. След завършването на художествената академия, той, освен, че рисува прави добра кариера.  Стига до заместник – ректор на Академията – дясна ръка на Илия Петров и съветник в комитета по култура. Познат е като добър педагог с чувство за хумор, строг и взискателен към учениците си, както и към подчинените.

Борис Данков е автор на портрети, пейзажи, натюрморти, скулптури, монументална керамика, стенописи, фигурални композиции.

Неговите картини „Кубрат и синовете му” и „Трима срещу триста” последователно са експонирани в централния олтар на Мъжка гимназия „Цар Борис III”, Ловеч. Паметни са и неговите картини „Селски бунт“ и „Кръвен данък“.

През 2008 г. софийската галерия „Лоранъ“ представя изложба „Непознатия Борис Данков“. Включва събрани, систематизирани и атрибуирани акварелни творби. Рисувани са с любов към природата и родния край. Сред тях е открояват : „Стария Ловеч“, „Гора край реката“, „Тетевенскя балкан“, „Натюрморт“ и др.

Източник: artprice.bg

Вижте повече на Patrioti Net



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!