На днешната дата се ражда скулпторът Асен Пейков!

Асен Пейков е български и италиански скулптор, живял и работил дълги години в Италия. Статуята на Леонардо да Винчи, на входа на международното летище в Рим, е негово дело.

Пейков е роден в София през 1908 г. По-голям брат е на художника Илия Пейков. Семейството се мести в Севлиево през 1914 г. След смъртта на баща му през 1923 г. Асен Пейков се премества в Созопол, където за пръв път започва да се занимава със скулптура. Завършва Художествената академия в София със златен медал.

Като студент участва в конкурса за паметник пред Софийския университет на неговите първи дарители братята Евлоги и Христо Георгиеви и получава втора награда. През 1938 г. открива първата си самостоятелна изложба в своето ателие на бул. „Цар Освободител“ в София. Няколко месеца след това напуска окончателно България.

След заминаването си от България Асен Пейков живее в Париж, Мадрид, Съединените щати, накрая се установява в Италия. През следващите години Пейков се превръща в една от водещите фигури на италианската скулптура. Ученик е на професор Андрей Николов и последовател на римската пластична школа. Създава над 1300 творби. В ателието си на улица „Маргута“ № 54 в Рим прави потрети на много изтъкнати италиански интелектуалци, както и на редица световноизвестни личности.

loading...

Сред многобройните произведения на Пейков най-известни са:

  • статуята на Леонардо да Винчи на международното летище в Рим,
  • бронзовата Минерва в Университа в Бари,
  • мраморната статуя на Сан Джовани в Рим,
  • фигурата на Атлета в Чекиньола,
  • бюстът на Папа Пий XII за конгресния център „Мондо Милиоре“ в Рим.

Автор е също на бронзовата роза – символ на „Премия симпатия“, една от най-престижните римски награди, учредена през 1967

Асен Пейков умира в Рим през 1973 г. Има син Рудолфо Пейков.

Източник: wikipedia.org



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!