На днешната дата се ражда българската учителка Гергина Тончева!

Гергина Тончева е български учител, първи директор на НГДЕК.

Гергина Иванова Тончева е родена на 25 декември 1932 г. в с. Садовец, Плевенско. Завършва гимназия в гр. Сандански. Завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски“, със специалност българска филология.

На 27 септември 1954 г. става гимназиален учител за първи път в Ивайловград, където съпругът ѝ е районен прокурор. През 1957 г. семейството се премества в Девин, където тя работи като гимназиален учител още 3 години. Съпругът ѝ получава ново назначение като околийски прокурор.

През 1960 г. Гергина Тончева се връща със семейството си в София, където тя постъпва в новооткритата 91-ва гимназия с преподаване на немски език (I Немска гимназия), с директор Танка Хинкова.

loading...

Гергина Тончева преподава български език и литература до 1977 г., когато е поканена да заеме длъжността директор на новосъздадената класическа гимназия (НГДЕК „Константин Кирил Философ“).

Там тя преподава предмета Любословие. На 17 май 2003 година е наградена с орден „Стара планина“ за изключителния ѝ принос към българската култура и образование. По случай 30 години НГДЕК, е наградена с отличие на СУ „Св. Климент Охридски“ на 10 октомври 2007 г.

На 10 октомври 1977 г. в София се създава новото класическо училище на България – НГДЕК – Националната гимназия за древни езици и култури „Константин – Кирил Философ“, още известна като Класическата гимназия, като е поканена за директор на гимназията. Тя остава на поста си до 8 ноември 2010 г.

Награди и отличия:

  • Орден „Стара планина“ – I степен
  • Заслужил учител
  • Почетен знак със синя лента на СУ „Св. Климент Охридски“
  • Почетна награда на Академия „Vivarium Novum“ Рим
  • Награда „Проф. Марко Семов“ – за ярко присъствие в духовния живот на нацията
  • Награда за принос към столичното образование

Източник: wikipedia.org

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!