Надписът на хан Омуртаг в църквата „Свети 40 мъченици“ във Велико Търново

Кан ювиги Омуртаг, обитавайки своя стар дом, направи преславен дом на Дунава и по средата на двата преславни дома, като измери разстоянието, направи могила и от средата на тази могила до стария му дворец има 20 000 разтега и до Дунава има 20 000 разтега. Самата могила е всеславна и след като измериха земята, направих този надпис. Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил. А името на архонта е Омуртаг кан сюбиги. Нека бог го удостои да живее сто години.

Това е текстът на прочутия надпис на хан Омуртаг. В него се съобщава за строежа на един от извънградските дворци-крепости на владетеля.

Изследователите все още нямат единно мнение къде се е намирал въпросният дворец – дали на румънския остров Пъкуиул луи Соаре, недалече от Силистра, или в средновековния Дръстър.

В думите на владетеля се долавяфилософското  разбиране за преходността на човешкия живот и за стремежа на човека да остане в паметта на потомците с делата си.

Надписът е врязан върху една от мраморните колони, които носят сводовата конструкция на църквата „Св.40 мъченици“ във Велико Търново.

loading...

До нея се извисява другата колона – с надпис на цар Иван Асен II, в който се съобщава за победата му над византийския император Теодор Комнин през 1230 г. Колоната на хан Омуртаг била била пренесена в църквата „Св.40 мъченици“ във Велико Търново от Плиска по нареждане на цар Иван Асен II.

Тя трябвало да напомня на всички, че династията на Асеневци е приемник на езическите владетелски фамилии от Първото българско царство и законен носител на българската държавност от нейното създаване в най-древно време.

Колона с надписа на хан Омуртаг била пренесена заедно с още една колона с краткия надпис „крепост Редесто“.

Такива „маркери“ учените датират от времето на хан Крум и смятат, че са поставени в Плиска, за да се отбележи триумфа на владетеля-победител.

Наистина писмените извори споменават, че през 913 г. хан Крум превзел крепостта Редесто на Мраморно море, сега в Турция.

Колоната на хан Омуртаг от църквата „Св.40 мъченици“ е първото археологичекско откритие в България, направено от българин.

Това е д-р Христо Даскалов, който през 1859 г. успява с големи усилия да проникне в църквата, използвана като джамия, и да направи препис от надписа.

През 1863 г. той публикува откритието си в руско академично издание.

Източник: nasamnatam.com

Вижте повече на Patrioti Net



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!