Според мраморна плоча, намерена под връх Мургаш, Елешнишкият манастир Св. Богородица край София бил основан през 1499 г.
Но името му често се свързва с дейността на св.Пимен Зографски, който според написаното в житието му съградил 300 храма и 15 манастира.
Обиколките на средновековния книжовник и художник обаче са от почти век по-късно – между 1596-1618 г. Твърде вероятно е той да е бил вдъхновител за възстановяването на разрушен манастир на това място. Църквичката била строена през 16 в. и най-старите запазени стенописи са именно оттогава.
Макар че в манастира няма стенописи, рисувани от Пимен Зографски, благодарение на неговите усилия манастирът се превърнал във важен книжовен и духовен център през 16-17 век.
Предполага се, че монасите работили под прякото ръководство на братята от близкия Кремиковски манастир „Св.Георги“, който бил прочут с калиграфската си школа. Ототва време са запазени едно Четвероевангелие и един Псалтир, които днес се съхраняват в Националния църковен историко-археологически музей.
През 1793 г. манастирът бил разрушен от кърджалии, възстановен бил отново през 1820 г., когато църквата била ремонтирана и били построени жилищни и стопански сгради. Църквата е малка и непретенциозна, но стенописите в нея са истински шедьоври.
Най-ранните са от 16 в. и са изпълнени в приглушени тъмни цветове. В църквата на Елешнишкия манастир се намира едно от четирите изображения на Вселенски събор по българските земи, както и изключително ценнният стенопис на Тайната вечеря от 1864 г.
Сградите, построени през 1820 г., имат характерните за Възраждането чардаци и резбовани украси по подпорните греди, но са в лошо състояние.Част от тях са обновени и добре поддържани днес.
Източник: nasamnatam.com
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.
Comments are closed.