Днес е роден футболистът Димитър Бербатов!

Честит рожден ден пожелаваме днес на Димитър Бербатов!

Димитър Бербатов е български футболист. Един от най-успешните централни нападатели в Европа. Той е футболист № 1 на годината на България рекордните седем пъти. Капитан на Националния отбор по футбол на България от 2006 до 2010 г.,когато се оттегля от него. С 48 отбелязани попадения Димитър Бербатов е рекордьор по голове за националния отбор.

Започва кариерата си през 1991 г. в юношеския отбор на Пирин (Благоевград). През 1998 г. се премества в юношеския, а през 1999 година – в мъжкия отбор на ЦСКА (София). От 2001 година играе в Байер Леверкузен. През май 2006 година преминава в английския Тотнъм, а през септември 2008 година преминава от Тотнъм в Манчестър Юнайтед. От август 2012 до 2014 г. играе във ФК Фулъм, а през сезон 2014/2015 – в Монако. През юни 2015 Монако и Димитър Бербатов се разделят.

С Манчестър Юнайтед печели два пъти титлата в Английската висша лига и споделена златна обувка за най-добър реализатор в първенството. На 24 февруари 2013 г. става първият български футболист, изиграл 200 мача в английското първенство

loading...

Димитър Иванов Бербатов – с прякор Бербо е роден на 30 януари 1981 г. в Благоевград. Има по-малък брат на име Асен Бербатов, който също е футболист. Майка му Маргарита е бивша хандбалистка, а баща му Иван е бивш футболист на Вихрен (Сандански), Пирин (Благоевград) и ПФК ЦСКА (София). Дядо му Димитър, на когото е наречен, е играл във ФК Струма.

В първи и втори клас Димитър Бербатов тренира лека атлетика и скок на дължина. Към футбола се насочва на 10 години и влиза в школата на Пирин, а през месец март 1998 година, на 17 години, преминава в школата на столичния гранд ЦСКА. През пролетта на 1999 година Бербатов подписва професионален договор с клуба и вече става част от мъжкия тим на ЦСКА.

Първото му училище 7 СОУ „Кузман Шапкарев“ в Благоевград. Негов съученик там е Иван Цветков, с когото са основни фигури във футболния отбор на училището. Цветков още на 14 години е привлечен в редиците на елитния холандски отбор СК Хееренвеен.

В училище най-трудният предмет за Бербатов е физиката. Завършва 81 СОУ „Виктор Юго“ в София с успех 4,80. Не отива на абитуриентския си бал, защото не познава новите си съученици. Почти не стъпва в казармата, дори не го остригват. Бербатов започва да учи английски, вдъхновен от филмовата трилогия „Кръстникът“. Извън футбола, той посочва като свои хобита рисуването и баскетбола.

Бербатов владее английски, немски и руски език.

Димитър Бербатов започва професионалната си кариера в ЦСКА, след като през месец март 1998 година, на 17 години, преминава от Пирин Благоевград в школата на столичния гранд, като „армейците“ плащат за нападателя сумата от 800 000 германски марки. През пролетта на 1999 година Бербатов подписва професионален договор с клуба и вече става част от мъжкия тим на ЦСКА, в който прави дебюта си на 3 март при загубата с 2:3 срещу Левски. Първият гол на благоевградчанина в официален мач за ЦСКА пада само четири дни по-късно – при победата с 2:1 срещу „чуковете“ (Миньор Перник) за Купата на България.

Дебютът му на европейската сцена отново е с екипа на ЦСКА – срещу северноирландския Портадаун, а срещу молдовския Конструкторул Бербатов поставя рекорд за най-много голове в един мач за „армейците“ в Европа, като реализира пет попадения. Бербатов вкарва 37 гола за ЦСКА в 65 мача и печели един трофей – Купата на България през 1999 година след победа с 1:0 срещу Литекс на финала.

През месец юли 2000 година Бербатов подписва предварителен договор с немския Байер Леверкузен за 4,5 години, който влиза в сила от 1 януари 2001 година, като трансферната сума е 3,3 милиона марки.

През пролетта на 2006 година Бербатов преминава в английския Тотнъм, където треньор е холандският специалист Мартин Йол, като трансферната сума, платена на Байер, е 15,7 милиона евро.

От 1 септември 2008 г. Димитър Бербатов е играч на „червените дяволи“, след като подписва четиригодишен договор с новия си клуб. Трансферът на капитана на българския национален отбор е най-големият в историята на българския футбол . С трансферната сума, дадена за Бербатов, той влиза в топ 1 на света за най-скъпите играчи.

Дебютният му мач за Манчестър Юнайтед в Премиършип е на 13 септември 2008 г. срещу Ливърпул, в който Бербатов асистира за попадение на Карлос Тевес, но след като повежда, Юнайтед губи с 1:2. Бербатов пропуска първия мач на Манчестър Юнайтед за сезон 2008/09 в Шампионската лига поради контузия в коляното. Дебютира в Шампионската лига за Юнайтед във втория му мач на 30 септември 2008 г. при гостуването на датския Олбор БК.

Бербатов преминава във Фулъм срещу 5 млн. британски лири. Треньорът Мартин Йол го закупува за втори път след като го е купил през 2006 г. за Тотнъм

На 30 август 2012 Димитър Бербатов подписа 2-годишен договор с отбора на Фулъм. Дебютира на 1 септември срещу Уест Хям Юнайтед и влиза като резерва през второто полувреме.

На 31 януари 2014 година Димитър Бербатов преминава във френския Монако. Това се случва в последните минути на януарския трансферен прозорец, а българинът ще играе като заместник на контузения Радамел Фалкао.

На 2 септември 2015 г. официалният сайт на ПАОК съобщава за трансфер на футболиста с договор до 30 юни 2016 г.Дебютира за ПАОК на 12 септември 2015 г. срещу Верия, когато се появява в игра на мястото на Стефанос Атанасиадис.

На 20 май 2016 г. участва в бенефисния мач на Христо Стоичков „50 години номер 8“ на стадион „Васил Левски“ в София. В началото на второто полувреме Стоичков центрира и Димитър Бербатов вкарва с глава втория гол за отбора на юбиляра, спечелил с 4:1 срещу отбора на звездите

На 23 август 2017 г. е обявено, че Бербатов е играч на Керала Бластърс, който играе в Индийска суперлига. Отбелязва първият си гол за отбора на 8 февруари 2018 г. срещу Атлетико де Колката. Напуска след края на редовния сезон.

Димитър Бербатов изиграва първия си мач за юношеския национален отбор през април 1999 година в схватка срещу Русия, а месец по-късно е извикан при младежите от тогавашния селекционер Стойчо Младенов за двубой срещу Румъния. Няколко месеца по-късно нападателят получава повиквателна за мъжкия представителен тим, воден от Димитър Димитров – Херо, за контролния мач срещу Гърция през ноември 1999 година, в който Бербатов дебютира, след като влиза като резерва в 66-ата минута. Първия си гол за България той реализира на 13 февруари 2000 година в контролата срещу Чили (2:3), а първото му официално попадение идва в световната квалификация с Дания като гост за 1:1. В квалификациите за Световното първенство през 2002 година в Япония и Южна Корея Бербатов отбелязва два гола, но тимът не успява да се класира.

Следват нови пет гола в квалификациите за Европейското първенство през 2004 година в Португалия, за което възпитаниците на селекционера Пламен Марков се класират като първи тим в групата си. Бербатов е титуляр и в трите мача на „трикольорите“ на шампионата на Стария континент, но не успява да се разпише. В квалификациите за Световното първенство през 2006 година в Германия Бербатов записва 7 гола, а в тези за Европейското през 2008 година в Австрия и Швейцария – 6 попадения, но тимът пропуска и двата форума.

На сметката си нападателят има 77 мача за националния отбор на България, в които е отбелязал 48 гола (средно по 0,61 на мач). Във вечната ранглиста за най-много голове в А националния тим Бербатов е на първо място заедно с Христо Бонев, който също има 48 попадения, но от 96 мача (средно по 0,5 на мач). В класацията за голмайстор във всички възрастови формации на националните отбори по футбол е на второ място с 52 попадения, с две по-малко от Атанас Михайлов (Начко).

На 13 май 2010 година Бербатов оповестява, че напуска националния отбор. Но на 7 февруари 2012 надеждата му за връщане в националния отново се съживява след негово интервю в, което споменава, че може да се завърне в националния.

Източник: wikipedia.org



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!