Иван Крумов Иванов е български общественик и стопански деец. Той е роден на 19 декември 1934 г. в с. Подем, Плевенско.
Основното си образование завършва в родното си село, а средно образование в Първа мъжка гимназия „Александър II“ – гр. Плевен. След това завършва финанси и кредит в Висш икономически институт „Карл Маркс“, София (сега УНСС).
След завършване на висшето си образование започва работа като финансов ревизор в гр. Плевен. От 1963 до 1970 г. е платен секретар на Общинския комитет на Българската комунистическа партия в с. Подем. От 1977 г. до 1985 г. е председател на Контролния съвет на Окръжен кооператичен съюз – Плевен.
От 1 януари 1986 г. до 18 май 1990 г. е директор на ПП „Успех“, Плевен. През този период се разкриват два производствени филиала в градовете Долни Дъбник и Враца.
От 1977 до 1985 г. той е председател на Контролния съвет на същия кооперативен съюз и ръководител на контролния му блок.На VII конгрес на ССБ, състоял се през 1976 г., е избран за член на Централния съвет на ССБ, а през 1977 г. и за член на неговото Бюро. На VIII и IX-я конгрес е преизбиран за член на тези два управителни органа на ССБ. На X-я извънреден конгрес на ССБ Иван Крумов е избран за председател на ССБ, на XI-ия е преизбран на този пост.
По време на неговото председателстване се разкриват първите дневни центрове за рехабилитация на хора с нарушено зрение в София, Стара Загора, Варна и Сливен.
От 1990-1993 г. Иван Крумов е генерален секретар, а от 1993 г. до 1997 г. е вицепрезидент на Съюз на слепите в Европа. В периода 1997 – 1998 г. е член на бюрото на този съюз. Два мандата е член на изпълнителния съвет на Световния съюз на слепите.
Иван Крумов е избран е за член на УС на ССБ в периода 2002-2006.
Във връзка с 65-годишнината на Иван Крумов и за значителен принос в развитието на организираното движение на слепите в България през 1999 г. Централният съвет на ССБ му присъжда званието „Почетен член на Съюза на слепите в България“. Два пъти е носител на Златен медал „Луи Брайл“ на френската асоциация на слепите и на Почетния знак на Каракас. Носител е също и на следните български държавни отличия: Сребърен и Златен орден на труда, Червено знаме на труда, орден „Кирил и Методий“ първа и втора степен.
Източник: wikipedia.org
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.