Днес е роден българският композитор Иван Стайков!

Иван Петков Стайков е български композитор, аранжор, поет и пианист.

Роден е на 31 март 1931 година в София. Ученик е на големия пианист и композитор Димитър Ненов (1902 – 1953). Завършва Държавната музикалната академия в София през 1956 г. със специалност пиано. Професионалната си кариера започва като аранжор и работи в много тясно сътрудничество с Йосиф Цанков и Биг-бенда на Българското национално радио. Иван Стайков е автор на музика за филми, на популярна музика, джаз, класическа музика и мюзикъли, текстове на песни (на български и английски).

През 1971 г. пише първия си мюзикъл за сцена („Под командите на любовта“ – за Армейския естраден ансамбъл), а на следващата година създава музиката и аранжиментите на първия български филмов мюзикъл „Бягство в Ропотамо“ („Get Away To Ropotamo“). Следват още три мюзикъла за сцена, както и опера и мюзикъл за куклен театър. Пише музика и за филми. През 2002 г. Иван Стайков работи в сътрудничество с проф. Найден Андреев по ораторията „Моление“ – за духовно лице, солисти, смесен хор и симфоничен оркестър. През 2009 г. участва като оркестратор във филма „Love.net“.

Редактирал е за печат клавирни и вокални произведения на Димитър Ненов, а през 1980-82 година възстановява по скици и по памет неговата Втора симфония – „Поема на българската земя“, оркестрацията на която се приема особено възторжено.

loading...

Други творби, свързани с неговия учител Димитър Ненов:

  • Редактира и издава песните му;
  • Редакция на „Коледа“ – поема за солисти, хор и оркестър.
  • „Миниатюри“ – транскрипция за симфоничен оркестър (Ненов-Стайков),
  • Пълна изпълнителска редакция на „Вариации във Fis“,
  • „Токата“ (Ненов-Стайков) – транскрипция за голям симфоничен оркестър (неизпълнявана).

Източник: wikipedia.org



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!