Честит рожден ден пожелаваме днес на Петя Буюклиева!
Петя Буюклиева – Никифорова е българска поп-рок певица.
Петя Костадинова Буюклиева е родена на 24 юни 1959 г. в Асеновград. Завършва музикалното училище в Пловдив със специалност пиано, а след това и музикалната академия – естраден отдел в класа на Стефан Анастасов през 1983 г.
Една от първите ѝ изяви е на Софийската джаз-среща през 1980 г. От 1981 г. е солистка на оркестър „София“, с който е на концертно турне в Русия, след това Биг бенда на БНР и Динамит брас бенд.
Първата ѝ записана песен е „Водопад“ – 1980 г. (м. Симо Лазаров), с група „Унисон“, но вниманието на специалистите и публиката е привлечено едва пет години по-късно с „Откритие“ (м. Александър Бръзицов).
През 1986 г. печели „Голямата награда“ на Международния фестивал „Златният Орфей“.
Многократно е обявявана за най-добра певица в годишните анкети на „Музикална стълбица“ на БНР (за пръв път през 1989 г.). Сред най-популярните песни в репертоара ѝ са „Жена на всички времена“ (м. Димитър Бояджиев), „Радостта като сълза“, „Понеделник сутрин“, „Понякога“, „Хоби“, „Ежедневен човек“, „Бъди звезда“, дуетната ѝ песен с Георги Христов „Пролет“ (м. Тончо Русев), а най-впечатляващо е изпълнението ѝ на „I’m changing“ – кавър версия на Дженифър Холидей, по която има заснет видеоклип. Песента „Ежедневие“ е обявена за най-добро рок-изпълнение от радио „Франс ентър“ – 1990.
За нея пишат песни композитори като Зорница Попова, Тончо Русев, Борис Чакъров, Найден Андреев и много други.
Спечелила е четири пъти престижната награда „Гран При“ и 25 международни награди от конкурси в различни държави.
Певицата пее в много стилове: поп, рок, джаз, фолклор. Доказват го и думите ѝ за стиловото разнообразие:
„Това не е толкова изненадващо за човек, започнал да се занимава с музика от 4-годишна възраст. Първо свирех на цигулка, завърших музикално училище с пиано. Дипломирах се от Музикалната академия в София със същия инструмент и поп и джаз пеене. Изпълнявала съм най-различни стилове – би ми било безкрайно скучно, ако пеех само поп или рок. Имам много метаморфози. На един от последните си концерти в НДК в София, аз ги демонстрирах. Минах от джаз, през поп, рок, та чак до денс. Показах, че за всеки един мой фен, аз имам песен и че никога няма да бъда еднообразна.“
През 2013 г. участва в авторското предаване на ТВ7 „Музикална академия“. През 2014 г. участва в Big Brother: All stars. През 2019 г. участва в седми сезон на „Като две капки вода“.
Награди:
- „Голямата награда“ на Международния фестивал „Златният Орфей“ в (Слънчев бряг, 1986)
- „I награда“ с песента „Обичам те дотук“ (м. Александър Савелиев) на Младежки конкурс за забавна песен (София, 1986).
- „Наградата на публиката“ с „Ежедневен човек“ (м. Александър Савелиев) на „Конкурс за песни на трудова тематика“.
- „Специална награда“ на Международния фестивал „Братиславска лира“ в (Братислава, Чехословакия, 1987).
- „Голямата награда – СРЕБЪРНА РАКОВИНА“ на Международния фестивал „Гала“ в (Хавана, Куба, 1987).
- „Награда на публиката“ на Международния фестивал „Гала“ в (Хавана, Куба, 1987).
- „Златен диск“ (награда за изпълнение) на Международния фестивал „Гала“ в (Хавана, Куба, 1987).
- „Награда на кубинската преса“ на Международния фестивал „Гала“ в (Хавана, Куба, 1987).
- Специално отличие за млад изпълнител от СМДБ (1987).
- Песента „Ежедневие“ е обявена за най-добро рок-изпълнение от радио „Франс ентър“ (1990).
- „Голямата награда“ на Международния фестивал „Макфест“ в (Северна Македония, 1998).
- „2-ра награда“ на Международния фестивал в (Памуккале, Турция, 1998).
- „Златен медал“ с кавър версия на Дженифър Ръш от мюзикъла „Dream girls“ от Световния шампионат за изпълнителски изкуства в (Лос Анджелис, САЩ, 1998).
- Участие на „IV преглед на българските джазови оркестри“, като (солистка на Биг-бенда на естрадния отдел с диригент Й. Татаров), (1980).
Източник: wikipedia.org
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.