Два са писмените разкази за внушителната процесия за пренасянето на мощите на Св.Иван Рилски, които и до днес се пазят в основания от него манастир. По-известният от тях е Рилската повест на големия книжовник и просветител Владислав Граматик. Според проф. Вася Велинова обаче е имало писмен първообраз, написан от самите монаси.
„Целият 15-и век като че ли преминава под спомена за загиналото българско царство. Затова монасите решават, че трябва да приберат и най-ценното – Святите мощи на Св. Иван Рилски, които в Търново вече не са в безопасност“, определи важността на това събитие тя.
През 1469 г. с помощта на сръбската принцеса и жена на султана Мария Бранкович монасите получават ферман и организират процесия за връщането на мощите в Рилския манастир, където те се пазят и до днес.
Събитието от преди 550 години е чудото, което поставя началото на първото пробуждане на духовността, на надеждата, на вярата, казва игуменът на Рилската света обител епископ Евлогий. „Защото знаем, че не се е допускало такива шествия грандиозни да се извършват в тези мрачни и трудни години“, добавя той.
Източник: desant.net
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.