За един позабравен бомбен атентат припомнят пожълтелите страници на седмичника „Вестник на жената” от 18 март 1922 г.:
„В събота вечер, в привечерието на тракийската манифестация, неизвестно лице хвърли бомба във вестибюла на американската легация, без да причини никакви жертви, освен изпочупването на прозорците. Общо е убеждението, че с това явно провокационно дело се е преследвало дискредитирането на България през американското обществено мнение”.
Бомбаджията така и остава неразкрит, макар че тогавашният вътрешен министър Райко Даскалов обявява награда от 50 000 лева на онзи, който залови или помогне да бъде заловен злодеят.
Но атентатът остава единственото неразкрито престъпление за времето си. Очевидно обстановката тогава е била много неспокойна и смутна. По същото време полицията разпръсква и студентската демонстрация пред Народния театър, след като през февруари просветният министър Стоян Омарчевски нарежда на ректора на университета да уволни 8 частни доценти.
Преподавателите са членове на ръководствата на опозиционни партии. Академичният съвет отказва и прави изложение до Народното събрание за погазване на университетската автономия. На 8 март студентите подкрепят преподавателите си с петиция до парламента. Но просветното министерство спира заплатите на стачкуващите преподаватели. Те обаче са поети от обществен фонд начело с проф. Тодор Кулев.
На 18 март вестникът информира:
„Поради конфликта, възникнал между правителството и университета, академическият съвет е решил да преустанови по-нататъшното четене на лекциите”.
В крайна сметка от историята е известно, че случаят стига до развръзка едва на 17 август. Чак тогава правителството отстъпва пред ректора проф. Любомир Милетич и изпълнява всички искания, с което се слага край на университетската криза.
В същото време проявите на благотворителност намират нови измерения, за което разбираме от следното кратко съобщение:
„Дамското музикално общество тази година на 18 март (събота) урежда вечеринка с чай и концерт за усилване на фонда – „помощи на даровити и бедни музиканти”. Вечеринката ще се даде в салона на дружество „Майка”.
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий” – София
Източник: desant.net
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.