Скалните рисунки край с. Царевец – уникално наследство

Село Царевец се намира на 10 км. източно от град Мездра. Скалните надписи се намират недалеч от пътя, непосредствено преди селото.

Мездренското село Царевец е уникално място със скалните си надписи. Тази своеобразна галерия може да се види в многобройните пещери на Средния камик и Говедарника, съвсем близо до водите на Искъра. Повечето графити са разположени близо до алувиалната тераса на река Искър, но други са на 20-30 метра височина.

Във всички надписи е споменато, че са писани през пролетта, а в един от тях се посочва, че в неделята след Великден било намерено лечебно растение. Това насочва специалистите към мисълта, че в миналото на това място е бил практикуван един забравен пролетен обряд, свързан с търсенето на «биле». Той вероятно се е предшествал от ритуална инкубация в пещерите, за което говорят опушените сводове на някои от тях.

Експертите разделят изображенията на фигурални, антропоморфни и абстрактни. Сред фигуралните, зооморфни изображения доминират рисунките на елени, сърни и коне, срещат се и отделни рисунки на птици. Според специалистите в тях се забелязват някои елементи на стилизация, които са характерни за тюркското наскално изкуство от Сибир, Централна и Средна Азия и много старобългарски центрове край река Дон и Приазовието, както и Плиска и Преслав. Човешките фигури са силно схематизирани. Някои от хората са показани с копия, други, стрелящи с лък. Освен това сред скалните рисунки се забелязват и редица знаци, сред които доминират християнските кръстове. Могат да се видят и много кръстове, вписани в кръгове, които са били соларни символи за тюркските народи.

loading...

Някога скалните ниши са използвани за скривалища при нападение, по-късно като укритие от дъждове. По-възрастните си спомнят как са пасли животните си наоколо, а при буря, са ги скривали в пещерите.

Красотата на природата е първото нещо, което привлича погледа и покоя, който цари там. Някога там имало воденица, но сега мястото е обрасло във висока растителност.

Откритата картинна галерия съдържа рисунки на конници и бойци, различни животни-предимно елени, както и слънчеви знаци или просто надписи. Някои от тях са правени още в праисторическо време, други са средновековни и възрожденски.

Местността през средните векове е била граница между Видинското и Търновското царство. Сред рисунките може да се види и Шишмановия знак. Човешките фигури са силно схематизирани. Някои от хората са показани с копия, други, стрелящи с лък.

Наблизо е била и стара римска монетарница, а според иманяри, в рисунките са скрити древни карти на съкровища.

Годините отминавали и когато някой имал нужда да каже нещо, отивал на скалите, и където намирал празно място пишел и рисувал, и си тръгвал. Някои са свързани с историята на Влашко село, както е било старото име на Царевец, други показват интересите и ежедневието на местните.

Тази своеобразна и уникална галерия край село Царевец е единствено място в България, на което са събрани на едно място надписи от толкова дълъг период от време. Като в непреходна каменна книга, историята се разгръща и разказва с думите и представите на предците ни. Правени са археологически проучвания преди години, идвали са и чужденци, заинтригувани от историята.

Само змиите, прилепите и комарите пазят тайните на скалите днес. Понякога идват, търсещи имане и опорочават творенията на древните автори. И страниците бавно, но безвъзвратно се изтриват и заличават всички следи от миналото.

Източник: varhove.comdariknews.bg



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!