Храм-паметникът „Св. Георги Победоносец“ се намира в самия център на град Брезник.
Идеята за издигане на този храм възниква още в началото на ХХ в., в стремежа на брезнишкото патриотично население да почете паметта на падналите в Сръбско-българската война герои (в бой край Брезник, на рида Бърдото, разиграл се на 6.11.1885 г., българите понасят големи загуби – над 300 убити, ранени и изчезнали). Събирането на средства за изграждането на храма започва през 1907 г. и в него се включват много хора.
Първият проект е бил дело на архитект А. Н. Смирнов – най-близкият помощник на А. Н. Померанцев, архитектът, ръководил след 1896 г. изграждането на мемориалния храм в село Шипка и по чийто проект е изграден храм-паметникът „Св. Александър Невски”. Проектът на архитект Смирнов се оказва много скъп за осъществяване и за изграждането на храма се използва друг, пригоден към събраните средства. Строежът започва през 1927 г., като продължава малко повече от две десетилетия.
Храм-паметникът „Св. Георги“ е осветен на 21.06.1948 г. от епископ Пимен. Поради закъснялото му изграждане, се посвещава в памет, не само на загиналите през 1885 г. герои, но и на тези от войните за национално обединение (Първата балканска, Междусъюзническата, Първата световна).
През 2012 г. на фасадата на храма и дворното пространство е извършен основен ремонт по проект, финансиран от Европейските фондове, по Програмата за развитие на селските райони (2007-2013). Дотогава ремонт не е правен, като се изключи освежително боядисване през 90-те години.
Проектът е на обща стойност 841 хиляди лева. Укрепени са стените, външната фасада е облицована с камък, тухли и варовик. Покривът е ремонтиран, а куполите са покрити с медна ламарина. Облагородено е околното пространство. Изцяло е подменен подът на храма и е монтирано подово отопление. Изградена е и камбанария.
Изглежда че някъде ремонтът не е извършен както трябва или е пестено от страна на материали, тъй като по разкази на миряни покривът започнал да пропуска вода още в първите месеци след обновлението.
Освен това, финансирането на ремонта със средства от Програмата за развитие на селските райони не позволявал дейности по обновяване на вътрешността на храма. При това положение интериорното оформление става грижа на предстоятеля на храма и боголюбивите миряни. Голямо дарение в тази насока прави собственикът на фирмата-изпълнител на ремонта Кирил Стоев. С предоставени от него 113 800 лв. са доставени от Гърция три камбани, иконостас и позлатени кандила. Дотогава храмът има дървен иконостас с икони в класически стил. Остава зографисването на стените, за което отдавна е изготвен проект.
В архитектурно отношение храм-паметникът „Св. Георги“ представлява кръстокуполна черква с една апсида и притвор. Над центъра на наоса се извисява купол, който лежи върху кръгъл барабан, носен с четири стълба от своя страна. Четирите рамене на условния кръст имат полуцилиндрично сводесто покритие. Новоизградената камбанария е издигната над притвора и е долепена до западната фасада.
Черквата впечатлява с внушителните си размери, във вътрешността ѝ могат да се поберат до 700 души.
Черковната сграда впечатлява и с оригинално фасадно оформление, още повече сега, след ремонта. От четирите ѝ страни са оформени двустъпални слепи арки, достигащи на височината до сводестото покритие. Във всяка от арките са вмъкнати по три тесни и доста високи прозорци, като само в западната същите са зазидани, дори и преди издигането на камбанарията, която днес ляга плътно до тях.
Голяма ценност от вътрешното оформление на храма представлява един прекрасно дърворезбен трон, известен като „тронът на цар Фердинант“. Последният се е намирал в параклиса на Военното училище в София, но при бомбардировките над столицата през Втората световна война е бил евакуиран в Брезник.
Източник: svetimesta.com
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.
Comments are closed.