Левът Български

След като Народното събрание със закон, приет през 1880 г., утвърждава като парична единица лева и планира възможности за въвеждане на монетосечене, през 1881 г. се пускат в обращение първите емисии.

Оттогава през турското робство, както и през първите години след Освобождението, като официални парични знаци се използват най-вече турски и руски монети от различен метал – злато, сребро, никел, бронз.

Използвани са монети от други страни, главно австрийски и френски.

Първите български монети са от 2, 5 и 10 стотинки. Сечени са през 1881 г. и са от мед. През 1882 г. се появяват на паричния пазар и монети от 1 и 2 лева, които са със сребърно съдържание.

Чуждестранните монети, използвани в България, са се запазили в обращение заедно с родните до 1887 г. Интересно е да се отбележи, че от това време родният лев е бил със златно или съкровищно покритие.

loading...

Златното покритие на първоначално сечените е от 0,29 грама злато и се запазва до 1912 г. 16 години по-късно (1928) златното покритие на лева е 0,10 грама, а от 1962 г. – 0,75 грама.

Борис САНДАНСКИ

Източник: tretavazrast.com

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!