Копривецкият манастир се намира близо до останките от средновековната крепост Червен.
По време на Втората българска държава, особено след 1235 г. значението на града нараснало, защото тук било седалището на Червенския митрополит.
Крепостта Червен била стопански и религиозен център на областта. Вероятно около града имало множество манастири, които обслужвали нуждите на митрополитския център.
Според преданието Копривецкият манастир бил най-големият сред манастирите около крепостта Червен. Разказва се, че бил обитаван от над сто монахини, а в двора му имало прочуто аязмо.
Знае се, че през Средновековието девическите манастири били сравнително малко и обикновено на добре защитени места, тъй като животът не бил много сигурен.
Когато през 1388 г. войските на Али Паша завзели крепостта, в манастира били останали само пет от сестрите – Параскева, Марина, Неделя, Екатерина и Варвара. Турците ги изгорили живи заедно с целия манастир.
На 2 март 1989 г. Доростороло-Червенският епархийски съвет взел решение в село Копривец, на мястото на стар български манастир, опожарен от турците, да се построи нов и да носи името на преподобната Петка Българска.
Манастирът бил възстановен в края на 20 в. на мястото на старата средновековна обител. В средата на манстирския двор се издига неголяма камбанария с една камбана.
Източник: nasamnatam.com
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.