28 ноември 1880 г. Александър Батенберг назначава правителство с премиер Петко Каравелов

На 28 ноември 1880 г. Александър Батенберг назначава ново правителство с премиер Петко Каравелов!

Първото Правителство на Петко Каравелов е второ правителство на Либералната партия и четвърто начело на Княжество България. Назначено е с Указ № 735 от 28 ноември 1880 г. на Александър I Батенберг и управлява страната до наследяването си на 27 април 1881 г. от правителство на Казимир Ернрот

Кабинетът, оглавен от Петко Каравелов, е образуван от членове на Либералната партия (умерени и крайни либерали) и руски генерал начело на военното министерство.

Новото правителство продължава активната законодателна дейност на своите предшественици. Приети са „Закон за българското поданство“ и „Закон за подобрение положението на земеделческото население по господарските и чифликчийските земи“. Допуснатите грешки при разрешаването на редица стопански проблеми, както и противоречията в партията на либералите по отношение практиката на управление отслабват политическото ѝ влияние в страната. Окончателно се обособяват две либерални течения – умерено и крайно.

Във външната политика на Каравеловото правителство изпада в международна изолация. Рязко се обтягат българо-турските отношения във връзка с опитите на кабинета да провежда независима политика. Силното руско влияние в България и нерешените въпроси по жп линията Русе-Варна (в нея са инвестирани значителни английски капитали) стават причина Великобритания да застане в подкрепа на турските земевладелци при разрешаване на поземления въпрос.

loading...

Възползвайки се от противоречията между либералите и от смъртта на император Александър II, княз Александър I Батенберг извършва държавен преврат и възлага на ген. Казимир Ернрот да образува служебно правителство

Източник: wikipedia.org

Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.