Чипровски манастир „Св. Иван Рилски“ – един от най-старите манастири в България

Чипровският манастир „Свети Иван Рилски“ е български православен манастир от Видинската епархия.

Разположен е в долината на река Чипровска Огоста, на около 5 километра североизточно от град Чипровци. До манастира се стига по отбивка по пътя между селата Белимел и Железна.

Чипровски манастир „Св. Иван Рилски“ е един от най-старите манастири, основан скоро след приемането на християнството за официална религия в България.

В него по поръка на цар Симеон били превеждани богослужебни книги и били подготвяни свещеници за новопокръстените българи. Първите писмени сведения за манастира обаче са два във връзка с въстанието на Константин и Фружин срещу османските поробители през 1408 г. Чипровският манастир бил разрушен от войските на султан Сюлейман, изпратени, за да потушат надигането на българите.

loading...

През 17 в. Северозападна България била известен рударски район със силно католическо влияние. Чипровските майстори били прочути занаятчии и продавали златни и сребърни бижута из цялата империя и в Европа. Българите в този край били заможни, затова Чипровският манастир бил добре поддържан и богат. Разгромът на Чипровското въстание от 1688 г. нанесъл сериозен удар на католическата общност, а манастирът бил изпепелен заедно с богатата си библиотека с многобройни славянски книги и икони.

В началото на 18 в. български православни монаси възстановили манастира, подкрепени от Руската православна църква. През 1800 г.руският император Павел I (1796-1801) му подарил богато украсено Евангелие. Спокойствието в светата обите не било дълго. През 1806 г. берковският бей Юсуф паша разрушил до основи и опожарил манастира. Следващото възстановяване било през 1829 г. – с помощта на местните хора била изградена ниска, каменна църква с покрив от плочи. Едно от най-ценните неща в нея е дърворезбованият иконостас, чиито икони са изписани от майстора-зограф Христо Енчев.

Източник: nasamnatam.com



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!