Старо Железаре е село в Южна България. То се намира в община Хисаря, област Пловдив.
До 1934 г. село Старо Железаре се нарича Демирджилери (Демирджилере), но е било населено само с българи.
Селото има народен представител на Първото Велико народно събрание в местността Оборище през 1876 г., Танчо Стоянов Кривчов, както и опълченец в Руско-турската Освободителна Война през 1877-78 г., Нанко Цочев Минчев.
При избухването на Балканската война в 1912 година, селото дава мнозина войници за редовната българска армия, а един човек от Демирджилере е доброволец в Македоно-одринското опълчение. Много старожелезарци воюват в Първата и Втората световни войни. На входа на църквата в селото има паметна плоча с имената на загиналите във войните за обединението на България.
На Чолакова могила при Старо Железаре се намира Тракийска обсерватория – съоръжение от побити в кръг каменни блокове. Отстои на около 10 км югоизточно от тракийския култов храм при Старосел и на 12 км от град Хисаря.
Състои се от 24 вертикални каменни плочи, две от които липсват. Плочите са с различни размери. Наредени са в правилна окръжност. По всяка вероятност са използвани от тракийското племе одриси. След преустановяване използването на съоръжението, то е засипано с почва. Върху изравнената площадка над него бяха открити керамични фрагменти от съдове, които се датират към началото на V в. пр. Хр. След това е довършен насипът до получаване на съвременната форма на могилата. Съоръжението се датира в VI в пр. Хр. Това е единственият такъв обект, от типа Стоунхендж в района на Горна Тракия. /досега са намирани само в Източни Родопи и Странджа/.
Археолого-астрономическите проучвания доказват, че този кромлех /астрономическа обсерватория/ се е използвал за измерване на годишния цикъл, равноденствията и слънцестоенето, които са играли важна роля в обредния и стопански календар на древните траки. Наблюденията на различните фази от движението на Бога-Слънце е било задължение на жреците. А всички останали са му отдавали почит чрез масовата мистериална обредност – поднасяне на дарове и жертви.
Старо Железаре е своеобразна арт-галерия на открито – къщите и оградите им в селото са изрисувани с графити представящи световни знаменитости и жители на селото. Автори са Венцислав Пирянков, чиито родови корени са в Старо Железаре, и съпругата му Катажина.
Някога, тук е кипял интензивен многокултурен живот, част от които все още продължава да съществува, като част от съвремието на интензивно движение не само на хора, но и на идеи и символи.
Източник: wikipedia.org, opoznai.bg
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.