Село Беден – богата история, минерални бани и красива природа

Село Беден е малко и китно селце, разпростряно на три хълма в близост до Широколъшка река. Селото се намира само на 14 км. от Девин и достъпът до него е лесен. Въпреки името си, Беден има богата история. То е възникнало върху земите на старо тракийско селище. За това свидетелства откритият некропол, където някога са се извършвали езически погребения. В землището на Беден са намерени и останки от античен храм на бог Херос.

За пръв път под името Бедян селото се споменава в турските регистри от 1576 г. По време на османското робство селото е голямо и развито. Днес там живеят около 400 души. Има много предания за името на селото. Според едно от тях жителите му се били набедени, че са заграбили земя от друго село. Според друго първите заселници на селото били много бедни и ги наричали „бедняците“.

Заселниците може и да са били бедни, но още тогава селото е било богато на минерални извори. Водата, която тече в находището „Беденски бани“, е гореща, със значителен дебит, ниско минерализирана и умерено флуорна. Тя е с повишено съдържание на въглероден двуокис и се отнася към слабо газираните въглекисело-азотни води. В селото има баня, достъпна за посетителите, чийто минерален басейн е с температура около 40 градуса. Условията не са луксозни, но затова пък е евтино.

На 2 км от селото се намира средновековната крепост Беаднос. Тя е била част от Родопската крепостна система за защита и често се споменава в летописите на византийските писатели. Крепостта била дадена на цар Иван Александър от императрицата на Византия като награда за помощта, която той й оказва по време на гражданската война в империята. Заедно с Беаднос Анна Савойска отстъпва още 7 крепости – Цепина, Кричим, Перистица, Св. Юстина, Станимака, Аетос и Козник. Така Иван Александър получил цяла система за отбраняване на Родопите.

loading...

От мястото, където е разположена крепостта, се открива красива гледка към околността. След завземането на Беаднос от османците, тя е била изцяло разрушена. В момента поради липса на финансиране не се извършват разкопки или реставрация. Посетителите, решили да се разходят до крепостта, ще видят нейните останки и завладяващата панорама към Перелик, Мурсалица, долината на Широколъшката река, Девинска и Баташка планина.

Източник: brat-bg.com



Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.