На 26 декември 1947 г. в България е извършена национализация на банките

В периода между 1926-1947 г. банкирането у нас се развива бурно, като масово навлизат италиански, унгарски, чешки и германски банки. Българският банков капитал е представен чрез т. нар. популярни банки.

На 26 декември 1947 г. се извършва национализация на банките, БНБ става единствената банка с абсолютен монопол върху банкирането в страната. Извършени са 3 последователни парични реформи, съответно през 1947, 1952, 1962 г. след 1980 г. по инициатива на еднопартийното правителство започва изграждането на 2-степенна банкова структура. Така се появяват и първите, изцяло държавни ТБ. На 25 юни 1991 г. влиза в сила Закон за БНБ, който я прави ЦБ от съвременен тип. Като такава тя изпълнява функциите банка на държавата, банка на банките, клирингова банка и емисионна банка.

Освен посочените чисто банкови функции, тя изпълнява и регулираща функция по отношение на банкирането в рамките на страната. Тази функция банката осъществява чрез издаването на нормативни актове, валидни за лицензираните от нея банки и регистрираните у нас клонове на чуждестранни банки.

Източник: referati.org

loading...


Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.


Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:

Благодарим Ви и пазете завета на предците ни!

Comments are closed.