Денят 24 септември е свързан с паметта на Света Текла – първата жена-мъченица за Христа.
Тя била на 18 години, когато се запознала с християни и приела християнството, въпреки че била дъщеря на езичници и сгодена за езичника Фамир.
Това станало в началото на първи век, а голямо въздействие върху девойката оказали проповедите на Свети ап. Павел и Варнава, които са Христови ученици. Когато майката започнала да критикува своята дъщеря, че твърде дълго време стои при християните, Света Текла признала, че и тя е приела Христовата вяра. Нито увещанията и заплахите на майката, нито на годеника Фамир разубедили девойката да се откаже от новоприетата вяра. Девойката искала да остане непорочна и да служи на Христа.
След като разбрал, че не може да откъсне своята годеница от християните, Фамир пуснал жалба до градоначалника против християнина Свети ап. Павел.
Обвинението било, че Свети ап. Павел прелъстил с празни приказки годеницата на Фамир и тя вече не искала да му стане жена. Светият мъж бил заловен и хвърлен в тъмница. Като научила за това, Света Текла платила на стражата да я пуснат в килията на Светия мъж. Започнали да търсят изчезналата девойка, но никъде не могли да я открият. Накрая я намерили при Свети ап. Павел. Отвели я при градоначалника и започнали да я увещават да влезе в правия път. Младата Света Текла отказвала отново да се поклони на идолите, веднъж познала истинския Бог.
Света Текла била подложена на нечовешки мъчения и накрая екзекутирана. Тя остава в историята на християнството като първата жена-мъченица, затова Светата Църква я нарекла “първомъченица”, а заради апостолската дейност е определена като “равноапостолна”.
Източник: blitz.bg
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.