На 15 декември 1925 година Гърция се съгласява да заплати на България наложеното от Обществото на народите обезщетение за Петричкия инцидент, което е в размер на 30 милиона лева.
Петричкият инцидент е граничен конфликт между двете страни, започнал на 19 октомври 1925 година, когато край Беласица гръцки войник навлиза в българска територия и след предупреждение е застрелян от български граничари. Гръцки патрул се опитва да прибере тялото и избухва престрелка.
Готвещият се за избори диктатор в Гърция генерал Теодорос Пангалос използва инцидента и без да обявява война, заповядва на VІ гръцка дивизия да нахлуе в България. Девет батальона навлизат на 10-12 км в страната ни и превземат десет села край границата.
Гърците атакуват и град Петрич, но са отблъснати на няколко километра пред него от малобройната погранична стража и доброволците от ВМРО. Военният министър Иван Вълков изпраща подкрепления към зоната на конфликта. След героична съпротива на доброволците и пограничната стража на 29 октомври гръцките войски са принудени да се изтеглят зад границата.
Правителството в София реагира тактично и разчита не на военно, а на политическо решение. Обществото на народите назначава международна анкетна комисия, която на място разследва причините за конфликта. След три седмици проучване на положението и обиколка из местата на инцидента анкетната комисия подготвя доклад от 15 страници, който представя пред Съвета на народите. В него гръцкото нахлуване е определено като необосновано. Гръцкото правителство е виновно за загубите и страданията на българското население и то дължи нужното обезщетение.
Дипломатическият провал на Гърция в Петричкия инцидент се отразява тежко на репутацията на генерал Пангалос и той губи изборите.
Източник: arhiv.marica.bg
Вижте повече на Patrioti Net – Патриотичният сайт на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.
Comments are closed.